Het spreekt vanzelf, dat gedurende de geheele ontscheping de marine hare beveiligende taak behield en bovendien een deel van de vloot was aangewezen om zoonoodig onmiddellijk met geschutvuur in te grijpen. Wij zien dan ook, dat het gros van de vloot zich bij de Elliot-eilanden en voor Port-Arthur bevond; dat het den 6den Mei echter in de Yentowa-bocht verscheen, doet blijken, dat de Japanners opnieuw de poging tot versperring van de haven van Port-Arthur als gelukt beschouwden. Weer deed zich aan de Russische vloot de gelegenheid voor een succes te behalen, doch zij werd niet benut. De Japanners rukten terecht niet met groote afdeelingen naar het binnenland op, vóórdat de basis geheel was ingericht; dat er kleine afdeelingen werden uitgezonden met opdracht de gemeenschappen van Port-Arthur naar het noorden te verbreken, is juist ingezien; te bejammeren valt het. dat die afdeelingen hare taak zoo slecht volbrachten, totdat eindelijk 11 Mei patrouil les de spoorbaan grondig vernielden. Tijdens den storm werden voorzichtigheidshalve geen afdee lingen naar het binnenland uitgezonden; aangezien de ver binding met de vloot geheel verbroken was en ook op steun van de artillerie der vloot niet gerekend kon worden, was het zeer zeker noodig de krachten bijeen te houden. De positie, waarin de reeds gelande troepen zich bevonden, werd zeer hachelijk en het is te begrijpen, dat de Japanners blijde waren, dat de Russen in deze omstandigheden geen offensief inzetten. Omtrent de handelingen van de Russen is reeds het een en ander opgemerkt: de gebeurtenissen onmiddellijk na de landing doen zien, dat men niet wist, wat men wilde, waardoor de toestand er niet op verbeterde. Zonder noemenswaardigen tegen stand te bieden, trokken de verschillende afdeelingen, dikwijls voor een veel zwakkere tegenpartij, terug. Generaal Fock meende den lOen Mei vanuit Chinchou een oefeningsmarsch te moeten maken in de richting Sanshihlipao met 4 bataljons en 1 batterijdaar deze generaal in geval van een landing zuid van Chinchou voornemens was tot het offen- 576

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 20