trein; neemt men hierbij in aanmerking, dat gedurende den 6den Mei een zware storm woedde, welke een verder debar- keeren onmogelijk maakte en ook de volgende dagen de zee onrustig deed zijn, dan moet in haar geheel genomen de ont scheping als een goede prestatie worden beschouwd. De ontscheping van de overige divisiën had onder gunstiger omstandigheden plaats en nadat uitgebreide voorbereidingen waren getroffen, zoodat deze voor de snelheid van de ontscheping niet meer in beschouwing kunnen worden ge nomen. Uit de data valt eveneens op te maken, dat men onmiddellijk na aankomst van de verschillende transporten begonnen is met debarkeeren en de ontscheping dus niet divisiegewijze geschied de. Vóórdat de 3de div., tenminste voor wat betreft het strijden de gedeelte, in haar geheel was ontscheept, begon men reeds met de 1ste div. en later ook met de 4de divisie. Klaarblijkelijk zat hierbij voor, in de eerste plaats zooveel mogelijk infanterie aan wal te brengen, wat zeer juist gezien is; iedere man had een vermeerderden munitievoorraad en voor meerdere dagen vivres bij zich, zoodat het ontschepen van de voorraden latei- kon geschieden. Den 12 den Mei was de infanterie der 3 divisiën reeds aan wal en was men de gevaarlijkste periode te boven gekomen. Wij hebben reeds gezien, dat de ontscheping den 5den Mei een aanvang nam en eerst den 16den begon de opmarsch naar het binnenland; er waren dus 10 dagen verloopen, eer men zich in staat achtte de operatiën aan te vangen, hetgeen in het algemeen overeenkomt met het daaromtrent vermelde in „Land- dingen en troepenvervoer over zee, door P. J. Spruijt". Het zal echter gewenscht zijn na te gaan, of bij de in latere oorlogen uitgevoerde landingen, deze tijdsduur noodig tot het inrichten der basis, geen neiging vertoont het aantal van 10 dagen te naderen, in verband met de meerdere behoeften van de moderne legers Alvorens het vraagstuk der beschikbare en gebezigde tonnen- maat te bespreken verdient het aanbeveling de landing bij Takushan in beschouwing te nemen. 579

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 23