Landing der 10de Divisie bij Takushan. Maatregelen der Japanners. Van huis uit lag het in de bedoeling van het Hoofdkwartier te Tokyo, de 10de divisie te doen landen in de nabijheid van Takushan, teneinde als verbinding tusschen het 1ste en het bij P'itszuwo te landen Ilde leger dienst te doen; bovendien zou hierdoor de aandacht van de Russen worden verdeeld. 20 April stoomde Adm. Dewa met 4 kruisers en eenige tor pedobooten van het eiland Choda af, teneinde een geschikte landingsplaats te verkennen. Om de verkenning snel te doen afloopen, werd de kust in strooken verdeeld en elk schip een strook ter verkenning aangewezen. Meerdere vrij goede landings plaatsen werden verkend en ten slotte een klein schiereiland Wandiatien, nabij Nanchien en westelijk van Takushan gelegen, gekozen (26 April). De overtocht. Reeds den 16den April had de mobilisatie plaats, terwijl de overtocht naar Chinnampho den 9den Mei geschiedde. Aangezien het transport van het Ilde leger nog niet geheel was afgeloopen, waren slechts 19 schepen van 55.000 ton bruto beschikbaar, terwijl bovendien 2 schepen ter beschikking ston den van den havencommandant. Men was dus genoodzaakt de 10de div. in 3 groepen te vervoeren: lste groep bestaande uit 9 bataljons, 4 batterijen, 1 eskadron, 1 bat. pionniers, het hoofdkwartier, de reg.trein en 1 maand vivres. 2de groep: het gros van de div., reg.trein en 1 mnd. vivres. 3de groep: troependienst in den rug, resteerend gedeelte van den trein en de verdere voorraden. Den 9den en lOden Mei begon het embarkeeren van het lste transportechelon, waarna de 11 transportschepen succes sievelijk in groepen van 2 en 3 naar de verzamelplaats, Chin nampho, vertrokken, waar den 17den Mei het lste echelon in zijn geheel verzameld was. De ontscheping. Den 17en Mei verliet het transport, in eskader varend en onder beveiliging van 4 kruisers, Chinnampho, terwijl het tegen 580

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 24