17 Mei bezette de Kozakkenbrigade Hsiaotzu en helderde in de richting Takushan en F'ênghuangch'êng op. 20 Mei, 7. 00 v„ viel een verkennende sotnie bij Wangchiachun in een hinderlaag en leed gevoelige verliezen; de commandant meldde, dat bij Takushan een landing plaats had. 1 sotnia werd bij Shihyatien door 1 Japansch eskadron met int. op Hsiaotzu teruggedrongen 21 Mei trok Mischtschenko voor den opmarsch der Japanners in noordelijke richting terug en zette op het bericht, dat Hsi- aoyangho door den vijand was bezet, den terugtocht voort tot voorbij Hsiuyen. Aangezien de tegenpartij niet volgde, rukte de brigade met 7 sotn. op ter verkenning in de richting Laoling met achterlating van 2 sotn. noord van Hsiuyen en 2 sotn. aan den weg naar Hsiaotzu Tusschen den 24sten en 27sten Mei werden verkennende sotniën uitgezonden, welke mededeelden, dat van Hsiaoyangho tot Hsiaotzu voorposten stonden; kleine gevechten hadden plaats, zonder dat men meerder inzicht kreeg van de Japansche opstelling. Door de gevangenneming van een Japansch cavalerist van het 10de reg. cav. (26 Mei) bleek, dat de 10de divisie bij Takushan was geland; uit berichten van Chineezen kon men opmaken, dat 18 a 50.000 man waren ontscheept. 23 Mei werd door Mischtschenko gemeld, dat volgens mede- deelingen van Chineezen bij Takushan binnen 5 dagen een 30tal transportschepen waren ontladen en 50.000 man, hoofd zakelijk inf., waren geland. Ongeveer 50.000 man waren tot Changchiachun vooruitgeschoven. 26 Mei trok de brigade, naar aanleiding van geruchten, dat de Japanners van Shihyatien oprukten en tevens wegens ver- plegingsbezwaren, terug tot noord van Hsiuyen. Uit de ingekomen berichten maakte men op, dat bij Takushan niet meer dan 1 divisie was geland. 27 Mei werd de brigade vanuit Liaoyang versterkt met6,sotn., da sich herausgestellt hatte, dasz die Starke der Kavallerie Mischt schenko zur Führung einerenergischen Aufklarungnichtgenügte." 2 Juni rukte Mischtschenko weer ter verkenning op (met achterlating van 5 sotn. noord van Hsiuyen) en maakte ten zuiden van Laoling halt. 583

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 27