3 Juni werd een openlijke verkenning verricht en in 3 colonnes opgerukt (6 sotn. bleven in het bivak achter), waarbij men al spoedig in gevecht geraakte met oprukkende Japansche afdee- lingen en tegen 5.00 n. den terugtocht naar Laoling weer aanvaardde. Op het juiste bericht, dat Japansche inf. vanuit F'ênghuangchêng oprukkende Shihyatien had bezet, werd den 4en Juni de terugtocht tot Hsiuyen voortgezet. Beschouwingen. De Russen hadden tot taak de kuststrook van de Yalumonding tot P'itzuwo 200 K.M.) te bewaken, terwijl slechts de lan ding van kleine afdeelingen zou worden tegengegaan. Een landing door een groote troepenmacht tusschen Takushan en P'itzuwo moest door de ongunstige gesteldheid der kust als uitgesloten worden beschouwd, terwijl, ofschoon de kust tus schen de Yalumonding en Takushan in het algemeen moerassig is, er meerdere vrij goede landingsplaatsen werden aangetroffen, o.a- bij Taitongkou en Nanchien. Vooral de laatste plaats leende zich tot zulk een handeling. In verband met de opdracht kan dan ook de sterkte van de troepenmacht groot worden genoemdmen had kunnen vol staan met op meerdere punten van de kust wachten en op de vermoedelijke landingspunten afdeelingen te plaatsen. Een sterke reserve, zooals nu het geval was, werd dan ook over bodig; de daartoe bestemde troepen konden nuttiger gebruikt worden voor de verkenning zuid van de Yalu. Dat de reserve niet achter het midden was geplaatst, vindt zijn oorsprong in het feit, dat een overgang over de Yalu door het Iste Japansche Leger aanstaande was en men vreesde, dat die handeling Zuid van Antung zou geschieden. Het terugtrekken van de brigade Mischtschenko na den slag aan de Yalu is niet oordeelkundig, aangezien daardoor de kuststrook Yalumonding - P'itzuwo geheel onbewaakt bleef, terwijl deze afdeeling geen gevaar liep, omdat z. n. een terugtocht in de richting Haich'êng of zelfs op Tieliszu' mo gelijk bleef. Door verschillende omstandigheden, waarop niet verder zal worden ingegaan, bleven meerdere afdeelingen aan de kust, terwijl Kuropatkin zooveel mogelijk de gemaakte fout 584

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 28