herstelde door den commandant der brigade op te dragen zijn oorspronkelijke taak weder te hervatten en bovendien den weg Takushan - Haich'êng af te sluiten. De berichten vanaf den 6den tot en met 17den Mei waren onjuist of schandelijk overdreven en sproten voort uit het verschijnen van kleine afdeeligen van het 1ste Japansche Le ger, welke hare patrouilletochten tot de Taiyaghé uitstrekten. De handelingen als gevolg van die berichten geeft geen hoo- gen dunk van de bruikbaarheid van de Kozakkenbrigade als ophelderingsorgaan. De opstelling bij Hsiaotzu is oordeelkundig, omdat de bri gade van daar uit gemakkelijk in de richtingen Takushan en F'ênghuangch'êng kon ophelderenhoewel niet direct tot haar taak behoorend, was dit laatste niettemin voor hare eigen veiligheid noodzakelijk, gegeven de aanwezigheid van Iste Japansche Leger nabij laatstgenoemde plaats. Eindelijk zien we den 20sten Mei een verkenningsafdeeling tot nabij Takushan doordringen, welke kon mededeelen, dat er een landing plaats had; hoewel dit bericht een reden moest zijn om in die richting meerdere verkenningsafdeelingen uit te zenden, of met de geheele brigade daarheen op te rukken, ge schiedde in dit opzicht niets, omdat bedoelde verkenningsaf deeling het ongeluk had in een hinderlaag te vallen. Naar aanleiding van het oprukken van afdeelingen van de 10de divisie week de Kozakkenbrigade opnieuw naar Hsiuyen terug, om kort daarop weer in de richting Laoling op te ruk ken en van uit deze plaats de verkenning te hervatten. Opmerkelijk is het, dat de cavalerie steeds in front van de Japanners optrad en dus steeds moest stuiten op de vijandelijke voorposten. Beter ware het geweest voornamelijk van uit het westen te verkennen; hierdoor trad men op in de flank van de gelande troepen, terwijl de terugtocht op Hsiuyen door de vele wegen en paden mogelijk bleef. Het tweede gedeelte van hare taak, n. 1. het afsluiten van den weg Takushan - Haich'êng, kon gevoegelijk aan de infanterie, z. n. gesteund door een of meer batterijen, worden overgelaten. Deze hield de Dalingpas bezet. De verkeerd gekozen verkenningsrichting had slechts een reeks van kleine gevechten tot gevolg, zonder dat noemens- 585

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 29