waardige resultaten werden verkregen. Men was dan ook aan gewezen op berichten van Chineezen, welke helaas niet wer den gecontroleerd; toch bleken deze berichten, hoewel som mige zeer overdreven waren, vrij juist te zijn. In verband met de gegevens, verkregen door de gevangenneming van een Jap. cavalerist, kon worden opgemaakt, dat voorloopig slechts de 10de divisie ontscheept was. Den 26sten Mei trokken de Russen weer opnieuw terug, naar men mag aannemen in de eerste plaats uit vrees voor de be dreiging van uit F'ênguangch'êng. (Dit gevaar zou bij een ver kenning van uit westelijke richting veel geringer zijn geweest.) Na versterkt te zijn, rukte de brigade weer tegen het Japansche ftont op, nu tot een openlijke verkenning, waarbij echter alle beschik bare krachten niet werden gebezigdde resultaten waren, zooals men van te voren reeds had kunnen voorzien, zeer gering. Wat betreft de maatregelen aan Japansche zijde, vestigen we er de aandacht op, dat Takushan de derde plaats is, waar een landing van een groote troepenmacht plaats vond. Het al of niet wenschelijke van deze landingen op 3 verschillende plaatsen kan hier niet nader worden besproken, aangezien dit meer bij een beschouwing van de algemeene strategische maatregelen behoort en dus buiten het kader van deze studie valt. Een verdeeling van de aandacht van de Russen zou deze ontscheping zeer zeker ten gevolge hebben en in dit geval des te meer, nu de Russische bevelhebbers geen standvastigheid bleken te bezitten. Voor wat betreft de gesteldheid van de kust moge worden verwezen naar het reeds vroeger medegedeelde. De keuze van de plaats der ontscheping is een gelukkige te noemen; de eerstgelande afdeelingen konden de verdere ontscheping zeer gemakkelijk beveiligen (voordeel van een land tong), terwijl van uit Takushan, welke vrij belangrijke plaats in de nabijheid lag, goede wegen naar het binnenland voerden. Keuze der verzamelplaats en beveiliging van het transport. In verband met het optreden van de Japansche vloot voor Port-Arthur en de reeds opgedane ondervinding, dat de Russische 586

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 30