bezingen ouer Uelduersterkingskunsi (met Fig. 1 t/m. 6). A. Inleiding. Veldversterkingskunst, d. i. de kunst om het gevechtsveld te versterken, is een onderdeel der krijgswetenschap. Er is een kenmerkend onderscheid tusschen deze en de technische weten schappen. De theorie van de eerste is veel minder uitgebreid en gemakkelijker te omvatten dan die van de laatste, die een zware voorstudie eischen, doch kent men eenmaal de theorie der techniek, dan is de praktijk een zuivere toepassing van het geleerde en kan men alle voorkomende vraagstukken oplossen. Volledige kennis van de theorie der krijgswetenschap waar borgt echter nog in geenen deele de goede toepassing in de praktijk. Dit verschil vindt zijn oorzaak daarin, dat bij de oplossing van een technisch vraagstuk alle factoren, waarmede rekening moet worden gehouden bekend zijn; terwijl dit bij de krijgswetenschap geheel anders is. Die factoren zijn voor het grootste deel niet of onvolledig bekend, de omstandigheden kunnen wisselen met den dag, met het uur. Vele waarschijn lijkheden kunnen van te voren worden overwogen en desbe treffende plannen worden uitgewerkt, iedere mogelijkheid vooraf onder de oogen te zien, is onmogelijk. Vandaar, dat de juiste toepassing der verkregen theore tische kennis, waarop het toch eigenlijk aankomt, hier zoo ui terst moeilijk is en behalve routine, door vredesoefening ver kregen, ook talent en aanleg eischt. Dit geldt ook ten volle voor de veldversterkingskunst, die in zijn toepassing dan ook moeilijker is dan de duurzame. De duurzame werken toch zijn het resultaat van een vooraf be studeerde, geheel uitgewerkte strategische mogelijkheid Vrijwel alle factoren, waarmee bij den bouw rekening moeten worden 591

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 35