gehouden, zijn bekend en in alle rust en kalmte overwogen (de queastie van verouderen, door vooruitgang der techniek, staat hier natuurlijk buiten). De bouw van een fort wordt plaats en doel ervan eenmaal vastgesteld— daardoor een zuiver technisch vraagstuk. De aanleg van een versterkte stelling daarentegen, daar, waar het verloop der oorlogsoperaties zulks noodig maakt, in slechts oppervlakkig bekend terrein aan de hand van een kaart op 150.000 met primitieve hulpmiddelen en materialen binnen den kortst mogelijken tijd, dit stelt ge heel andere en zwaardere eischen, aan wie daarmee belast wordt. En hier in Indië doen zich omstandigheden gelden, welke die moeilijkheden verveelvuldigen, daar men te maken heeft: 1. met een dikwijls zeer onoverzichtelijk terrein, zwaar begroeid en bergachtig, 2. met een groot gebrek aan de hulpbronnen, die een meer ontwikkeld land bezit tot levering van alle benoodigde materialen en gereedschappen, 3. met een weinig ontwikkeld stelsel van verkeerswegen spoorwegen van geringe capaciteit, weinig verharde wegen, weinig bruikbare waterwegen, 4. met onmogelijkheid om te kunnen rekenen op burgerwerk krachten, 5. met het gemis aan behoorlijke gebouwen (woningen, pak huizen enz.), 6. en niet in het minst met het gebrek aan deskundig technisch lager personeel, voor uitvoering van allerlei werken. Dit laatste bezwaar zal, zooals ik hoop, door invoering van Eur. militie minder gevoeld worden. Ik wil trachten deze bezwaren even in het juiste licht te stellenStelt U voor, dat een eenigszins aanzienlijke troepenmacht plotseling gedwongen is door het verloop der operatiën een bepaalde lijn van weerstand in te nemen en misschien maanden vast te houden. Men gaat op verkenning uit om de juiste plaats der hoofdweerstandslijn te bepalenhier oerbosch, daar ondoordringbaar doornig struikgewas of hooge alang-alang, die alle uitzicht en overzicht verhinderen, diepe ravijnen, soms moerassen, hooge beheerschende toppen in het voorterrein, 592

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 36