In elk geval bleek overtuigend, hoe uiterst moeilijk het is om van de verschillende aanwezige omstandigheden het juiste gebruik te maken en het beste partij te trekken. De overtuiging moet daarom bestaan, dat de theorie in dezen slechts het allereerste begin is. Zoo goed als na de elemen taire tactiek, tactische oefeningen op de kaart de a. s. troe penleiding routine moeten verschaffen, zoo dient ook de kennis der elementaire versterkingskunst veelvuldig op concrete geval len te worden toegepast. Eerst dan zal het ook blijken hoe noodzakelijk het is. dat de troepenleider zelf volkomen op de hoogte is van dit deel der krijgswetenschap en dat hij zich daarbij niet kan verlaten op den besten technischen adviseur. In elk speciaal geval zal het zich n. 1. voordoen, dat de tactische eischen voor de stelling gedeeltelijk in strijd komen met de technische. Dan moet de bevelhebber een zuiver inzicht hebben in- en oordeel over de belangrijkeid van eventueele technische bezwaren, die tegen de tactisch meest gunstige opstelling bestaan, om te weten, in hoeverre die moeten worden aanvaard, dan wel daaraan worden toegegeven. Men zal b. v. een ijzerdraadversperring dichter bij of verder af plaatsen, dan wel gewenscht is, indien de bodem op de tactisch gunstigste plaats rotsachtig en plaatsing der palen onmogelijk is, of wel, om van het aanwezig zijn van hoornen, waar tus- schen de draad is aan te brengen, te profiteeren en daardoor tijdwinst te verkrijgen. Evenzoo bij ontgraven van loopgraven kan gunstige bodemgesteldheid op een tactisch niet de meest gunstige plaats een overwegende tijdsbesparing geven. Alleen, indien men volkomen op de hoogte is ook van de eischen der techniek, zal men de juiste beslissing kunnen nemen, een beslissing, waarvan het succes der operatiën kan afhangen. Thans nog een enkel woord over hetgeen de tegenwoordige oorlog leert. In den aanvang heeft men beweerd, dat alle tot nu toe heerschende begrippen over versterkingskunst in wezen veranderd moesten worden; bij nadere beschouwing dient men daar echter op terug te komen. 595

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 39