Hoewel de tijd zeker nog niet is aangebroken om vaste conclusies te trekken, is ook het tegenovergestelde, dat men thans geen houvast meer heeft aan vroeger verkondigde theo rieën, niet waar. Het m.i. meest marquante feit, n.l. een ver dediging in zeer groote mate in de diepte gegroepeerd, is alleen een meer intense toepassing van een reeds gehuldigde theorie. In de „Veldversterkingskunst" van Snijders, herzien door Bodenhausen, wordt in 26 daarover al gesprokende be zwaren daar genoemd tegen meerdere stellingen achterelkaar, hoofdzakelijk neerkomend op een beperkte beschikbare troe pensterkte, zijn in den thans gevoerden oorlog weggevallen. Ook het ver doorgevoerde uit elkander nemen en verspreiden van alle elementen der verdediging is een logische voortzetting van reeds gehuldigde beginselen, waardoor destijds de een heidsforten zijn veroordeeld. Verder moeten wij in het oog houden, dat bij den strijd op het Westfront, waarop de aandacht het meeste valt, voor onze verhoudingen ondenkbare factoren in het spel zijn; de groote hoofdzaken, waardoor de versterkingskunst daar gedwongen is geweest zich in vele opzichten te herzien en te wijzigen, zijn de aangewende enorme artilleriemacht en het ongekende munitiegebruik, benevens de invoering en reusachtige voor uitgang van het vliegwezen. Bij een expeditionnairen oorlog, als mogelijk hier gevoerd zal moeten worden, is een dergelijke aanwendig dier wapens ondenkbaar en bij de aan te leggen ver sterkingen zal daarop ook niet gerekend behoeven te wordeneen verdediging, waarbij soms tien man per M. gevechtsfront be schikbaar zijn, is voorloopig ook voor ons een onmogelijkheid. Het is ongetwijfeld nog niet het tijdstip om ten volle profijt te kunnen trekken van de lessen van dezen oorlog, de gege vens komen maar zeer onvolledig tot ons. vele belangrijke punten zullen tot na den vrede geheim blijven. Zeker zal dan ook van wat vermeld wordt, wel een en ander t. g. t. herzien moeten worden. Bij de behandeling der verschillende elementen zullen alle detailquaesties en de wijzigingen, daarop thans toegepast in afwijking van vroeger heerschende begrippen, van zelf ter sprake komen. 596

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 40