het artillerievuur van den vijand en van het infanterie- en mitrailleurvuur van de eigen partij. De stelling wordt daar om thans bij voorkeur op de achterhelling gekozen (Hinter- hangstellung, position de contre-pente), zooals de Duitsche stelling bij de Chemin des Dames (Illustration, 10 November 1917zie ook Wetenschappelijke Bladen, Maart 1917). De vijand is dan niet in de mogelijkheid de uitwerking van zijn vuur op de loopgraven en hindernissen waar te nemen, behalve door vliegtuigen. De aanvaller komt daardoor voor verrassin gen te staan bij den stormaanval. Ook de hindernis ligt daarom achter den kam. In dit verband is ook van belang het artikel van Kolonel Schutstal van Woudenberg in het We- tensch. Jaarbericht der I K. V., 1916, over bestrijkend infan- terievuur. De „Veldversterkingskunst" van Snijders, 7, vermeldt ook reeds, dat een bolle helling van het voorterrein beter is dan een holle (zie Fig. 4). In verband eindelijk met eene uniform- kleur als die van het terrein vormt bovendien de aanvaller bij deze keuze een beter zichtbare schijf tegen de lucht. De hoofd reden voor deze opstelling is echter de noodzaak ertoe wegens het machtige vijandelijke artillerievuur, terwijl zij mogelijk is geworden door het groote afstootende vermogen van eigen infanterie- en mitrailleurvuur, zooals boven reeds opgemerkt is. De waarneming van den aanval zal zooveel mogelijk uit de flank moeten geschieden en door vooruitgeschoven posten met seingemeenschap. Er valt nog op te merken, dat gebrek aan voldoende mitrailleurs bij den verdediger gecompenseerd kan worden door meerdere hindernissen vóór de stelling en dus niet tot een keuze van een hwl. met grooter schootsveld behoeft te leiden. Het boven behandelde terrein is veelal doorsneden door ravijntjes, waarvan zooveel mogelijk partij wordt getrokken bij keuze van de hwl op de achterhelling (zie fig. 5.). 4. Bergterrein (hier gewoonlijk zwaar begroeid, soms echter zeer overzichtelijk, zooals in theetuinen). Toppen en bergruggen hebben steeds een groote aantrek kingskracht bezeten wegens het ruime uitzicht, terwijl de lange steile helling als hindernis een gevoel van veiligheid geeft. 599

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 43