6. AIzoo sterker bevestiging van de basis. De wetenschap, dat zijn basis safe is, maakt het leger vrijer in zijn handelingen. Die vrijheid verhoogt de kans op succes. Daarom geen verwaarloozing van wat er isvoorloopig behou den, wat wij hebben, en dan een wettelijk vastgesteld plan, dat geleidelijk uitgevoerd wordt en waarvan om geen andere reden en dan nog alleen waar het détails betreft mag worden afgewe ken, dan daar, waar de vooruitgang der techniek dit noodig maakt. Of dan de thans aangenomen lijn van weerstand gehandhaafd moet blijven? Op sommige plaatsen wel, op andere niet. Op enkele punten zal het bestaande in tweede linie komen, op andere punten zal het misschien als vóórstelling van nut kunnen zijn. Verder kan de vraag hier niet behandeld worden; het zal ieder duidelijk zijn, dat het noemen van geografische namen in dit opstel uit gesloten is. Om details gaat het nog nietwij vragen voorloopig niets anders dan een vaste lijn en jaarlijks een vaste som op de begrooting. Uitstel is uit den booze. In ruimen zin opgevat, zal alles wat op de Bandoengsche hoogvlakte tot stand gebracht wordt, zich moeten aanpassen aan den bijzonderen toestand. Zoo mogelijk moet alles tegelijk ook voor de verdediging bruikbaar worden gemaakt. Wij wijzen slechts op de plannen tot herziening van de spoorwegtoestanden op de hoogvlakte; wij vestigen de aandacht op de electrificatie, op concessiën voor electrische tram banen, op de ontwikkeling van den industrie met steun van het gouvernement, op den aanleg van wegen, op de maatregelen voor de volksvoeding in tijd van oorlog en op nog honderden dingen meer. Voor hen, die een oogenblik zouden willen meenen, dat ons geheele toekomstleger niet in staat zal zijn een stelling van zoo groote uitgestrektheid te verdedigen, diene de opmerking, dat ook geen vijand zoo sterk is om tegelijk alle fronten te bedreigen, nog veel minder ze aan te vallen. Het ligt voor de hand, dat bij een landing op de kust van Krawang, het zuidfront absoluut veilig is; landt de vijand bij Cheribon of Tjilatjap, dan heeft het westfront niets te vreezen. 604

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 48