Zoover bekend is, werd tot dusverre alleen het bezoeken van vergaderingen of bijeenkomsten onder leiding van bepaalde per sonen aan militairen ontzegd. Ik zou te dezen aanzien de volgende vraag willen stellen. Waarom wordt het maken van propaganda van beginselen in de kazerne tegengegaan? Wat zijn revolutionnaire beginselen? Wanneer men denkt, dat een burger tot de revolutionairen behoort, krijgt hij de P. I. D. op zijn dak. Wie maakt uit, wat revolutionnair is. Is het in orde, dat dit behoort tot de taak van den verantwoordelijken bevelhebber? Is ergens in de wet bepaald, wat ten aanzien van revolutionnaire beginselen toelaatbaar is of niet? Waarom wordt het toetreden van militairen tot bonden onder toezicht gesteld Waarom mo gen militairen zich aansluiten tot de christelijke levensbeschou wing en niet tot de socialistische? Wanneer het maken van propaganda tegengegaan wordt met draconische geweldsmiddelen, dan is te voorzien, dat de geest in het leger hoe langer hoe slechter wordt. Het Legerbestuur moet, wil hij succes hebben, een anderen weg inslaan, den weg van positieverbetering, van betere behandeling van den minderen militair, van beter luisteren naar zijn klachten en van het verschaffen van voldoende gelegenheid die klachten te uiten. Het Legerbestuur zij indachtig het gezegdeElke actie van zijn kant, verwekt even minder geluste reactie van de zijde van den mindere. In dit verband wil ik den Legercommandant nog even verwijzen naar de rede van den heer Bergmeijer, die gezegd heeft, dat de overheid den mensch door maatregelen niet beter kan maken. Dat zal ook van toepassing kunnen zijn op het Legerbestuur. Ook de soldaat is een mensch met een zondig hart. Tot slot, en nu is het werkelijk het slot, de Europeesche militie. Het antwoord der regeering is het bekende Hollandsch kluitje, waarmede wij in het Indische suikerriet worden gestuurd Het Opperbestuur was van oordeel, dat het aanbeveling ver diende om de Europeesche militie voor die der Inlandsche te doen voorgaan, in het antwoord En de vraag was juist, waarom het Opperbestuur van zulk een oordeel was. Waarom die haast, dat zelfs den op papier bestaanden Volksraad terzijde gesteld is geworden. Er kon niet gewacht worden, totdat de papieren Volksraad een werkelijke Volksraad was geworden Wij zijn als regel niet gewoon, een dergelijken spoed, betracht bij de invoering der Europeesche militie. Juist deze uitzondering op den regel geeft mij heel veel te denken. Het Legerbestuur erkent, dat de militie een druk beteekent op de bevolking. Waarom dan die haast? 639

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 83