Daar heeft men de vrouw dan b. v. tijdens de nachtelijke diensten van den man of bij diens lange afwezigheid op excursies geheel onbeschermd achtergelaten tegenover de begeerigheid van andere mannen met het nog zoo bruischend bloed van den mannelijken leeftijd. En gezien de menschelijke natuur, zoo zal niet altijd gezegd kunnen worden, dat de gestolen waar hierbij lijdelijk is geweest! Laten wij den toestand der Indische soldatenvrouwen over dag eens van nabij beschouwen. In de „Nafiri Minahasa" het Orgaan van den Volksbond „Perserikatan Minahasa," waar van alle lagen der Minahasa- bevolking en ook de Minahasa- of Menadoneesche soldaten leden zijn, hebben eenige Minahasa-oud-militairen beschrijvingen uit het kazerne (of tangsi)- leven van de Minahassische soldaten vrouwen gegeven. Uit een dezer beschrijvingen wil ik hier een passage aanhalen: Het is meermalen gebeurd, dat onze zwangere echtgenooten, die bevallen moesten, in gevallen, dat de kraamkamer door ande ren ingenomen was, verplicht werden om in de chambree te bevallen, wat dan geschiedde in bijzijn en in gezicht niet alleen van andere vrouwen maar ook van ongetrouwde soldaten, die hunne opmerking ten beste gaven. Men vernam dan links en rechts stemmen als b.v. oh, oh, oh, oh,het is een meisje! Ziedaar mijnheer de Voorzitter een realistische, maar geheel naar waarheid wedergegeven beschrijving uit het kazerne- (of tangsi)- leven, van een Minahassische vrouw, neen, beter gezegd Inlandsche of Indische vrouw in de tangsi. Door Minahassische of Menadoneesche oud-militairen en hunne vrouwen, die in Deli en andere plaatsen, waar contract koelies (of contractanten) zijn, werd mij gewezen op het door hen waargenomen feit op het meer menschwaardig bestaan van den tegenwoordigen contractant in Deli ett andere Buitenge westen, met zijn wettelijke vastgestelde vrije dagen, met zijn goed afgesloten slaapgelegenheden voor getrouwde koelies en nog veel meer, waarbij de bede: „Moge U toch ook de aan dacht van den Volksraad van Nederlandsch-Indië vestigen op de door ons mondeling en schriftelijk medegedeelde feiten en toestanden, opdat er zoowel van wege den Volksraad als van wege den Gouverneur-Generaal een grondig onderzoek inge steld worden naar de gegrondheid dezer klachten, waardoor verbeteringen mogen komen Mijnheer de Voorzitter! Moge ook ik er in geslaagd wezen den Volksraad en niet het minst de Regeering, hier door Zijne Excellentie den Legercommandant vertegenwoordigd, er van 645 I. M. T. 40 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 89