Want op het oogenblik van de inwerking treding van het tiende hoofdstuk van het Regeeringsreglement (van den Volksraad) was er inderdaad nog geen Volksraad. Er werd alleen bedoeld, dat er een Volksraad zou komen. De totstandkoming van den Volksraad kon eerst geschieden, nadat hetzij in den vorm van een Koninklijk Besluit, hetzij in dien van een ordonnantie, dus bij Algemeene Verordening de noodige uitvoeringsregelingen gemaakt waren. Die verordeningen worden dan ook in het betreffende hoofdstuk van het Regeeringsreglement voorge schreven. Ik verwijs daarvoor naar de artikelen 135, 138 en 144, allemaal artikelen, die de regeling van de daarbij aangegeven onderwerpen, aan de wetgevende macht, aan de Kroon of aan den Gouverneur-Generaal toekennen. Zoolang die verordeningen er niet waren, was het dus onmogelijk, dat de Volksraad in werking kon treden. Nu nemen bijna alle juristen aan, dat wanneer eene wetsbe paling door eene andere vervangen wordt, deze direct in werking treedt, wanneer ter harer uitvoering geene nadere bepalingen gemaakt behoeven te worden, maar, dat in het tegenovergestelde geval de oude bepaling blijft gelden, totdat het tot stand komen der uitvoeringsvoorschriften de inwerking treding dezer nieuwe bepaling mogelijk maakt. Ik zal om misverstand te voorkomen, even voorlezen, zooals ik dit in het proefschrift van Mr. H. Marcella. Algemeene bepalingen voor Nederlandsch-lndië blz. 3 vondDe leer van Buys, om trent het add. artikel II der Grondwet door Mr. Adam m i. terecht ook voor Indië bepleit, leidt er toe om de voorschriften in het Regeeringsreglement, welke voor dadelijke toepassing vatbaar zijn te beschouwen, als terstond te zijn in werking getreden met op zijde zetting van de daarmede strijdige be palingen. Die meening van Mr. Adam kan men vinden in zijne dissertatie: Handhaving van bestaande verordeningen blz. 31 vlg., terwijl ik overigens verwijs naar het bekende werk van Prof. Kleintjes, Staatsinstellingen van Nederlandsch-lndië, 3e druk, deel I, blz. 290, noot 3. Daar het Regeeringsreglement hier verschillende uitvoeringsverordeningen voorschrijft en blijkens een dier verordeningen, de Volksraadkiesverordening Staatsblad 1917:442, de in Januari gekozen leden drie maanden tijd hadden om hunne geloofsbrieven in te zenden, artikel 37, kon, uit dezen hoofde de Volksraad niet vóór April in werking treden. Dit is niets bijzonders. Ofschoon het Regeeringsreglement reeds sedert 1855 in werking is, bestaan er nu nog regelingen in strijd met het Regeeringsreglement, maar die wettig zijn,, omdat zij nog niet door andere zijn vervangen. Wij hebben hier derhalve te maken met een oude regeling en een nieuwe 648

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 92