Landingen der 3apanners in den Rus- 5isch-3apanscben oorlog 1904-05. (Met 1 schets en 2 oleaten). Slot. Beschouwingen. Zooals bekend is, waren de Russen niet van plan een landing der Japanners te verhinderen, aangezien zij tot grondslag had den aangenomen eerst het veldleger geheel te concentreeren en het tijdstip, waarop men de numerieke meerderheid zou hebben verkregen, af te wachten, waarna tot het offensief zou worden overgegaan. Moge in het algemeen deze gedachte zeer juist worden genoemd, toch mag men niet aarzelen zijn slag te slaan, voordat de algeheele concentratie heeft plaats gehad, wanneer er gegronde redenen bestaan om succes te mogen verwachten. Vooral in het begin van den oorlog is de eerste klap een daal der waard en zeer zeker méér dan een daalder in dezen oorlog, waarin de Japanners in den aanvang met weinig zelfvertrouwen opzagen tegen den strijd met een Europeesch leger. De slechte indruk, door den slag aan de Yalu teweeggebracht, zou, indien men succes had verkregen, voor een groot deel, zoo niet geheel, zijn uitgewischt. Teneinde de opstellingsplaatsen van het eigen leger te kunnen bepalen, had men moeten nagaan, welke punten zich het meest voor een landing eigenden. Tegen een landing op deze plaatsen had men maatregelen moeten nemen. Op alle plaatsen, welke zich daartoe leenden, was een landing mogelijk, doch wilde men in al deze gevallen voorzien, dan zoude dit tot versnippering van krachten hebben geleid. Wel is het zaak, de troepen zoodanig op te stellen, dat, voor het geval de tegenpartij de eigen plannen in de war wil brengen, tegenmaatregelen kunnen worden genomen. In verband met de gesteldheid der kusten en de aanwezig heid der vloot te Port-Arthur, had men, zich zelf in de plaats 565 I. M. T- 35 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 9