Gouverneur-Generaal uitgezonderd. Nu wordt het aannemen van de houding niet in het reglement genoemd, zoodat eene vrij stelling daarvan, wanneer de meerdere niet in uniform, doch den mindere als zoodanig bekend is, niet zoo maar mag wor den aangenomen. Art. 2 1. D., bevelende, dat de mindere „in alles, wat het welzijn van den dienst en de openbare welvoeg lijkheid betreft" den meerdere zijn eerbied betoone, blijft dus, wat het aannemen van de houding betreft, van toepassing en geeft m. i. den meerdere de bevoegdheid, ook al is hij niet in uniform, doch den mindere volkomen als zoodanig bekend, van dezen te eischen de houding aan te nemen in die geval len. waarin het niet-aannemen van de houding geacht mag 'worden de openbare welvoeglijkheid te storen. Mr. J. Meihuizen. Toelagen. Een kapitein, detachements-, tevens plaatselijk-militair-com mandant krijgt voor de vervulling der werkzaamheden aan den laatsten titel verbonden per maand f 25 toelage. Een luitenant, die dezelfde functie bekleedt, ontvangt slechts f20—. Doch de werkzaamheden zijn dezelfde, hoewel ze oogenschijnlijk lichter schijnen. Een luitenantspost iskleiner dan een kapiteinspost volkomen waar! dus gaat er minder om bij zoo'n klein detachement en dat is niet waar, tenminste administratief niet en aan de administratieve werkzaamheden als pi. mil. cdt is toch per saldo de toelage verbonden De luitenant-det. cdt. ontvangt precies dezelfde brieven en opdrachten, heeft dezelfde periodieken, staten enz. in te dienen als de kap.- det. cdt. Zijn sergeant-majoor-administrateur, tevens schrijver, is in den regel een fourier, zijn fourier een sergeant Nu is dit nog niet zoo'n bijzonder groot bezwaar, wanneer beide functionnarissen zich reeds behoorlijk ingewerkt hebben, maar o wee, als vooral de dd sergt. maj. vervangen moet worden, dan is de ellende niet te overzien. De nieuwe fourier heeft van de heusch niet eenvoudige administratie niet het flauwste begrip, het trekken van het uitbetalingsboek. het bij houden der overige administratiefolianten, het schrijven van dienstbrieven, het indienen van maandelijksche, driemaandelijk- sche, halfjaarlijksche, jaarlijksche periodieken, staten, modellen, rapporten enz. enz. zijn schier onoverkomelijke puzzles voor hem. En voordat hij eenigszins thuis is in de Algemeene Orders 607

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 51