Volgens een bericht in de „Ostasiatische Lloyd" van 1 Augustus 1913 zouden onderhandelingen zijn gevoerd over het ter be schikking van Japansche kolonisten stellen van het grootste deel van de Mexicaansche provincie Morelos. Dit gebrek aan ruimte was oorzaak, dat er herhaaldelijk en met kracht in de pers aangedrongen werd om de expansie te zoeken in zuidelijke richting, o.a. in het bekende artikel van Takekoshi Echter ook uit andere maatregelen kan de zucht naar eene expansie in zuidelijke richting worden opgemaakt. Zoo werd in 1912 opgericht eene door de Japansche Regeering gesubsidieerde stoomvaartlijn op Nederlandsch-Indië, terwijl de Zuidzee-vereeniging (Nanyo Kyokai) de bedoeling heeft handels- en andere betrekkingen met de Zuidzee-eilanden (waar de Japanners Ned.-Indië ook onder verstaan) te bevorderen. Mochten in die streken de bewoners ontevreden zijn met het bestuur hunner overheerschers, dan zou daarin wellicht een reden gevonden kunnen worden om zich in die zaken te mengen. Algemeen bestaat dan ook de verwachting, dat Japan zich te eeniger tijd gewelddadig in het bezit zal stellen van die gebieden, die het meent voor de ontwikkeling van zijn land en volk noodig te hebben. Volgens de algemeene opvatting zou den daaivoor de Philippijnen, Nederlandsch-indië en Australië het eerst in aanmerking komen, waardoor Japan dan resp. met Amerika, Nederland of Australië en dus Engeland in botsing zoude komen. In het ondervolgende zullen de belangen van de genoemde rijken nader beschouwd worden. Na den Spaansch-Amerikaanschen oorlog van 1898 werden bij den vrede van Parijs van 10 December van dat jaar de Philippijnen met Guam (Marshall-eilanden) aan Amerika afge staan. Oorspronkelijk waren de Philippinos op de hand van Amerika, omdat zij meenden, dat dit hen tegen de Spanjaarden steunde en dat eene zelfstandige republiek gevormd zou worden toen echter bleek, dat Amerika van plan was het bestuur van de Spanjaarden over te nemen en er dus geen sprake was van onafhankelijkheid, keerden zij zich tegen hun vermeende be schermers. De daaruit ontstane strijd eindigde eerst in 1901, toen Aguinaldo de leider van het verzet en zijn staf in Ame- 678

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 10