rikaansche handen vielen. (Het daarna nog gevoerde verzet onder Generaal Malwar was niet van ernstige beteekenis.) Had den de Amerikanen gedurende de 3 jaren van den oorlog eene troepenmacht van 60.000 man op de Philippijnen onderhouden, na de pacifatie werd deze teruggebracht tot 12.000 man Ameri- kaansche en 5000 man Inlandsche troepen. Naast dit betrekkelijk zwakke leger kan Amerika beschikken over eene zeer krachtige vloot, die echter verdeeld moet worden over den Atlantischen- en over den Stillen Oceaan. Als vlootbasis heeft Amerika in den Stillen Oceaan Manila, Pearl Bay en Tutuila. In 1908 werd tusschen Japan en Amerika de z.g. Root- Takahira overeenkomst gesloten, welke eigenlijk alleen de handhaving van het status quo in den Stillen Oceaan beoogde, benevens de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van China en de open-deurpolitiek aldaar. In het voorgaande werd er reeds op gewezen, dat de Cali- fornische immigratiewet eene gespannen verhouding tusschen Japan en Amerika in het leven had geroepen, zonder echter tot ernstiger verwikkelingen aanleiding te geven. Wat betreft de belangen van Nederland in Oost-Azië is uit den aard der zaak een uitvoerig betoog overbodig; alleen zij er op ge wezen, dat de staat van weerloosheid, waarin de Nederlandsche bezittingen verkeeren, naast de attractie, die zij uitoefenen op naar expansie zoekende mogendheden, een zeer ernstig gevaar oplevert. Daar de voornaamste verbindingen tusschen den !ndi- schen- en den Stillen Oceaan door den Ned.-ind. Archipel gaan, zou het bezit van deze gewesten voor Japan van zeer groot strategisch voordeel zijn. In een artikel in de Java Bode „De internationale beteekenis van Straat Singapore en van Straat Soenda" gaf de Majoor Holle daarvan een uitvoerig overzicht. Ned.-Indië in Japansche handen is een zeer ernstige be dreiging van de verbindingen tusschen de Westersche mogend heden en hare bezittingen en belangen in Oost-Azië, terwijl in dat geval de Philippijnen zoodanig aan alle zijden door Japan omringd zijn, dat zij in hunne economische ontwikkeling kunnen worden belemmerd. Door sommige schrijvers wordt aangenomen, dat een aanval op onze koloniën voorafgegaan moet worden door een in bezit nemen van de Philippijnen. 679

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 11