Al zou de voortdurende bedreiging in de flank van de op de Philippijnen steunende Amerikaansche vloot voor Japan zeer gevaarlijk zijn en zou dus kunnen worden verondersteld, dat Japan die eerst wil te niet doen, zoo is het toch even goed denkbaar, dat Japan zich liever niet in een ernstig con flict begeeft met het ter zee zeer machtige Amerika en dat het dus zou beginnen met eerst de Philippijnen maar over te slaan. Aangezien het hier geschetste gevaar ook vóór 1914 bestond, werd er hier reeds met een enkel woord melding van gemaakt. Naar aanleiding van de belangen van Australië kan het volgende opgemerkt worden. Aldaar huldigt men het beginsel „Austialië is een land voor blanken". Dit beginsel vindt zijn oorsprong in de vrees, dat de zeer dunne bevolking en de reusachtige, nog braak liggende, gedeelten van het binnenland vreemdelingen, met name Japanners, zouden verlokken zich daar te vestigen. De groote vrees der Australiërs is, dat de Japanneis hen door hun lagere arbeidsloonen zullen verdringen. Door eene handige clausule in de immigratiewet van 1901, inhoudende, dat ieder immigrant een dictaat van 50 woorden in de eene andere Europeesche taal zonder grove fouten moet kunnen opschrijven, waarbij de keuze van de taal niet aan den immigrant is, zou men eene invasie van niet-Europeanen kun nen beletten. Daardoor toch zou men een Engelsch, Duitsch en Fransch spiekenden Japanner den toegang kunnen weigeren, want dan legde men hem maar een dictaat in het Spaansch of Russisch voor. Voor zoover bekend, behoefde de wet nog niet toegepast te worden. Dat het weigeren van den toegang tot Australië bij de Japan ners kwaad bloed zette, blijkt uit verschillende in de Oost- Aziatische pers 2) voorkomende uitlatingen. Het moeilijke van deze quaestie is, dat de bondgenoot Engeland er in gemoeid is. Japan kan, waar het op Engeland's 1). Overzicht der bevolking in het algemeen en per K. M2.: Japan 72 miilioen, per K. M.2 bijna 109. China 320 miilioen, per K. M.2 32J4 Australië 6 miilioen, per K. M.2 ruim 2). Ostasiatische Lloyd van 13 December 1912. 680

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 12