steun bouwt, moeilijk tegen dat rijk optreden. Dit wordt ook gevoeld door een der schrijvers over dat onderwerp, want deze raadt niet meer of minder aan, dan maar te breken met Engeland en een nieuw verbond met Duitschiand te sluiten. De gunstige stemming t.o. van Engeland door het verdrag van 1902 (1905) heeft toch al een zeer ernstigen knak gekregen door het Engelsch-Amerikaansch Arbitrage-verdrag van 1911, waarbij bepaald werd, dat tegenover een arbitrage-vriend niet behoefde te worden opgetreden, ingeval deze met een bonds- vriend in conflict kwam. Eene andere mogendheid met belangen in den Stillen Oceaan is Duitschiand, dat zich achtereenvolgens in het bezit stelde van verschillende eilanden als de Marianen, de Marshall-eilan den, met uitzondering van óuam, dat tot Amerika behoort, den Bismarck-Archipel, de Samoa-eilanden en een deel van Nieuw-Guinea, terwijl het op den vasten wal van China het pachtgebied van Kiaochou bezat. Aangezien het Duitsche bezit van recenten datum is, kan er van een overwegenden invloed van Duitschiand op den gang van zaken in het Oosten nog niet gesproken worden. De Fransche bezittingen Tonkin, Cochin-China, de Ge- zelschaps- en de Paumoto-eilanden en Nieuw-Caledonië zijn niet van zooveel belang, dat Frankrijk hier een rol speelt. Aan de Oostelijke zijde van den Stillen Oceaan vinden wij Canada, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Mexico en de Zuid-Amerikaansche Staten. In het voorgaande werden de verhoudingen van deze staten tot Japan reeds uiteengezet. Hier dient er nog even op te worden gewezen, dat de Pan-Amerikaansche denkbeelden meer en meer veld winnen, hetgeen willicht zal leiden tot één groote bond van Amerikaansche staten, waardoor dan het Japan gunstig gezin de Mexico zoodanig in het nauw zoude komen, dat het in zijn politiek de wenschen van het overige Amerika moet volgen, hetgeen tot gevolg zou kunnen hebben, dat ook dat land voor Japanners gesloten werd, hetgeen tot conflicten zou moeten leiden. 681

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 13