De toestand gedurende den Oorlog, Bij het uitbreken van den grooten oorlog gaven sommige Japansche bladen onomwonden te kennen, dat thans van de gelegenheid gebruik gemaakt moest worden om Java te bezetten. De weerloosheid van Indië werd toen pijnlijk gevoeld, te meer daar men ook in het onzekere verkeerde omtrent de houding van de inheemsche bevolking in geval van een conflict met het buitenland. Betreffende dit laatste was men echter spoedig gerustgesteld Het bleef gelukkig bij uitingen van eenige onver antwoordelijke schrijversvolledigheidshalve, meer ook niet, maken wij nog melding van het destijds meermalen opduikende, doch nimmer ambtelijk bevestigde gerucht over vertoogen van Amerika naar aanleiding van een beweerd uitloopen van de Japansche oorlogsvloot. In elk geval verklaarde Japan, toen het aan den oorlog ging deelnemen, dat het volstrekt geen gebieds- vergrooting op het oog had. Nadat Japan de zijde van de Geallieerden gekozen heeft, ziet men het beslag leggen op verschillende Duitsche bezittingen in den Stillen Oceaan en op het pachtgebied Kiaochou in China. Tegelijkertijd neemt Australië bezit van Duitsch-Nieuw- Cuinea en den Bismarck archipel. De Japansche vloot steunt in deze periode de Gealliëerden krachtig in den Stillen Oceaan, o.a. bij in het beschermen van transporten. Aangezien ook Australië daarbij helpt, kan Engeland al zijne schepen naar Europa doen terugkeeren. Aan de expeditie tegen Kiaochou nam om politieke reden een klein Engelsch detachement deel. Volgens mededeeling lag het niet in de bedoeling van Japan om Kiaochou te behouden na den oorlog zou het aan China worden teruggegeven. Van het feit, dat de Europeesche mogendheden, vooral Engeland, de handen vol hebben met den strijd in Europa, profiteert Japan om zijn invloed in China op hechten grondslag te vestigen en daarbij dien van anderen te weren. Gebruik makende van den verwarden binnenlandschen toestand in China, doet Japan om zijn doel te bereiken den 18den Januari 1915 vijf groepen van eischen, te zamen 21 arti kelen, waarvan de inhoud als volgt kan worden weergegeven 682

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 14