De groepen I t/m IV hebben de bedoeling om China van Europa en Amerika af te sluiten, hetgeen Japan dan wil ver krijgen door: a. Shantung geheel voor zich te eischen, b. Zuid-Mantsjoerijë tot kolonisatiegebied te maken, c. in Binnen-Mongolië te verhinderen, dat Rusland over Oerga en Peking naar de zee dringt, d. de rijke ertsgroeven de Hanyehping-werken, omvat tende de hoogovens van Hanyang, de ertsgroeven van Taiyeh en de kolenmijnen van Pinghsiang (alle in het Yang-tse-gebied) voor vreemde deelneming te sluiten, e. over de geheele kust van China een soort Monroe-lter te eischen, zoodat afstand van kustgedeelten of eilanden daardoor onmogelijk wordt en waardoor Hongkong en Wei-hai-wei alleen nog door de genade van Japan kunnen bestaan, te verhinderen, dat de bouw van een Chineesche oorlogs haven in Fukien met Amerikaansch geld kan geschieden, waardoor deze plaats later wellicht een steunpunt voor de Amerikaansche vloot zou kunnen vormen. De eischen van de Vde groep hadden vnl. het doel China onder de leiding van Japan te brengen, hetgeen verkregen zou moeten worden door: het aanstellen van Japansche raad gevers op allerlei gebied, het door Japanners verwerven van grondgebied, medetoezicht op de politie, monopolie in de levering van oorlogsmunitie, aanleg van spoorwegen, exploi tatie van mijnen en vrijheid van prediking van het Buddhisme. Uit de verschillende eischen spreekt duidelijk de bedoeling om zich in China op de eerste plaats te brengen. Rusland wordt afgesneden van de Gele Zee en het achterland van Wei-hai-wei wordt afgesloten, terwijl de eischen betreffende de Hanyehping-maatschappij rechtstreeks gericht zijn tegen den Engelschen invloed aldaar in het Yang-tse-gebied. Van zuiver economischen aard zijn de gestelde eischen zeker niet, ze zijn bovendien zoodanig, dat ze alleen aan een zoo goed als machte- looze mogendheid gesteld kunnen worden. Nadat volgens berichten uit Peking de Regeering der Vereenig- de Staten den 26en Februari zou hebben aangedrongen op eene 683

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 15