5. In de inleiding van het verdrag moet het woord „Indisch" vervallen daardoor zal worden voorkomen, dat het leven van Japanners geofferd wordt voor een gebied, waarin de beide landen geen gemeenschappelijke belangen hebben. Met andere woorden gezegd dan de eischen aan China, is de bedoeling toch absoluut dezelfde De machtigste concurrent in China moet verdrongen worden China is machteloos tegen over eventueele militaire maatregelen van Japan en Engeland kan zich thans niet ernstig verzetten. Wel is het vorenstaande geen officiëele uiting, maar gevoegd bij het vroeger aangehaalde omtrent het Engelsch-Japansche verdrag is het toch teekenend voor de veranderde gezindheid 2). Aangezien geen definitief antwoord op de gestelde eischen werd ontvangen, stelde Japan den 7den Mei aan China een ultimatum op korten termijn (48 uur), waarna China met de gestelde eischen instemde, met uitzondering van die van de Ve groep. Het niet doorzetten van deze eischen verwekte in Japan een heftige verontwaardiging bij de oppositie; zelfs verweet men de Regeering afhankelijk te zijn van Engeland. Naar aanleiding van de inwilliging der eischen door China verklaarde de Amerikaansche Regeering vast te zullen houden aan de politiek van de „open deur" en aan de territoriale onschendbaarheid van China. Den 5den Juli 1915 werd een Russisch-Japansch verdrag gesloten, waarbij bepaald werd 1. dat geen van beide landen deel zal uitmaken van eenige schikking of politieke combinatie gericht tegen het andere land, en 2. dat, wanneer historische of bijzondere belangen van een der contractanten bedreigd worden, Japan en Rusland gezamenlijk de te nemen maatregelen zouden overwegen. 1) Daar Groot-Brittanje een speciaal belang heeft bij alles, wat de vei ligheid van de Britsch-Indische grens aangaat, erkent Japan zijn recht om zoodanige maatregelen te nemen in de nabijheid van deze gren zen, als het noodig mocht achten voor de beveiliging van zijne Britsch-Indische bezittingen 2) Vooral in het einde van 1915 voerden sommige Japansche bladen eene heftige campagne tegen Engeland. 685-

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 17