3. Benoeming van Japansche raadgevers in die plaatsen en het aanplakken van proclamaties, waarin de Chineesche troepen gewaarschuwd worden botsingen met Japansche troepen te vermijden. 4. Schadeloosstelling en bestraffing van den Chineeschen militairen gouverneur. 5. Japansche militaire adviseurs bij de Hoofdkwartieren van alle militaire bezettingen in Zuid-Mantsjoerije en Oost- Mongolië Japansche onderwijzers aan de militaire scholen. Wederom een stel eischen, die alleen gesteld kunnen worden aan een militair machtelooze mogendheid inwilliging van den laatsten eisch werd dan ook in China onmogelijk geacht, om dat daarmede eene Japansche controle over leger en vloot zou zijn ingesteld. In November 1916 verkreeg de „American National Corpora tion" de concessie voor den aanleg van een spoorwegnet van 2400 KM. lang, waarbij echter niet gestreefd werd naar invloed in een bepaald gebied. De concessie betrof verschillende verbindingslijnen tusschen reeds bestaande spoorwegen Toch was zij in het nadeel van Rusland en Japanvoor het eerste, omdat zij ook terreinen betrof ten noorden van den grooten Chineeschen muur, welke tot nu toe alleen voor Rusland gereserveerd waren, voor het laatste, omdat Amerika nu belangen kreeg in China, die het, gezien de vroeger aangehaalde verklaring om vast te houden aan de politiek van de „open deur," eventueel zou weten te verdedigen. Ondertusschen waren er in Amerika voorstellen gedaan, die van zeer vèrstrekkenden invloed hadden kunnen zijn op de toestanden in den Stillen Oceaan. Door den afgevaardigde Champ Clarke was nl. in Juni 1916 een amendement ingediend om de Philippijnen na 4 jaar volledig onafhankelijk te verklaren. Dit amendement werd aanleiding tot een reeks van beschou wingen in de Amerikaansche pers. Verschillende dagbladen lieten zich ongunstig uit over dit voorstel, omdat zij voelden, dat de voorstanders van het voorstel uitgingen van de gedachte „We kunnen de Philippijnen niet verdedigen, zullen daardoor wellicht in ongewenschte conflicten komen en zullen daarom 687

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 19