maar doen, alsof het onafhankelijk verklaren geheel vrijwillig geschiedt". Andere bladen trachtten het voorstel goed te praten door te zeggen, dat het terugtrekken van Amerika uit deze kolo niën eene bijzondere kracht zou geven aan de Monroeleer. Zelfs was er een, dat zeide: „Als de Philippijnen wellicht nog niet rijp zijn voor zelfbestuur, voor eene poging in die richting zijn ze toch zeker wel rijp". Duidelijker demonstreeren, dat men van het lastige bezit af wil, kan niet. De republikeinsche pers echter was eensgezind in hare veroordeeling en achtte deze democratische politiek onverantwoordelijk en een bewijs van slapheid. Doordat het amendement verworpen werd, is het ge vaar voorloopig afgeweerd. Bij de beoordeeling van den toe stand in den Stillen Oceaan zal men echter goed doen rekening te houden met de in alle kringen heerschende meeningen. De redenen, die leidden tot de inbezitneming, hebben nog niets van haar beteekenis verloren; dit blijkt uit het door de voor standers van de onafhankelijksverklaring geopperde voorstel om in ieder geval eenige maritieme stations te behouden. De mededeelingen omtrent de zedelijke verplichting om aan de Philippijnen onafhankelijkheid te verleenen, zijn dan ook niet als geheel oprecht te beschouwen en vermoedelijk alleen een gevolg van de vrees voor conflicten. In 1914 scheen een conflict nabij en hierin zou, naast de vrees voor eene verhooging van het marinebudget, de oorzaak voor de indiening vari het amen dement te zoeken zijn. Het is hier wel de plaats om nog even onze aandacht te schenken aan het interview van den correspondent van het Algerheen Handelsblad met den secretaris van de Kamer van Koophendel te San Fransisco naar aanleiding van het bekende artikel van Yusaburo Takekoshi. Al is genoemde secretaris geen verkondiger van de meeningen van regeering en volk, zoo is zijn oordeel, dat toch zeker gebaseerd zal zijn op de meeningen en opvattingen van invloedrijke zakenmenschen, toch van veel waarde voor de beoordeeling van de vraag, wat wij in Indië van Amerika te verwachten hebben. Op de vraag: „Welke houding kan men verwachten, dat Amerika zal aannemen, wanneer het eenmaal zoover mocht komen, dat Japan onze koloniën aanvalt", antwoordde de 688

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 20