Japan is echter al dadelijk begonnen gebruik te maken van de vrijheid, verkregen door de Amerikaansch-Japansche over eenkomst. Als gevolg daarvan behoeft het Duitschland niet meer in Kiaochou toe te laten en ziet men, dat Japan blijk baar ook niet voornemens het aan China terug te geven, zooals het vroeger verzekerde aldaar bezig is het bestuur te regelen en den spoorweg naar Shantung militair te bezetten (dit laatste was zelfs door Duitschland nimmer gedaan). Verder heeft het reusachtige kapitalen belegd in de ijzer- en kolen mijnen, doch daarin ondervindt het reeds de belangstelling van den Amerikaanschen gezant Dr. Reinsch, die dienaangaande zijne regeering waarschuwde. Alhoewel daaromtrent niets definitiefs bekend is geworden, moeten wij ook nog even stilstaan bij de reis van den Aus- tralischen premier Mr. W. M. Hughes naar Europa (in de eerste plaats Engeland). Men kan vrijwel als zeker aannemen, dat al daar het vraagstuk der Japanners met betrekking tot Australië ernstig besproken is. Dat daarvan niets bekend is geworden, is duidelijk in verband met de bestaande verdragen en overeen komsten tusschen Engeland en Japan. Engeland is daarmede echter in eene zeer moeilijke positie gekomenaan den eenen kant de bondgenoot, die eischen stelt, en aan den anderen kant het „Commonwealth" van Australië, die zulk een belangrijken steun verleende en nog verleent tijdens den wereldoorlog. Aangezien uitlatingen in Australië doen zien, dat men daar niet voornemens is het in beslag genomen deel van Nieuw- Guinea los te laten, wordt het vraagstuk van toelating van Japanners, welke daar een zeer ruim arbeidsveld zouden vinden, wederom zeer acuut. Blijven beide Australië en Japan - op hun stuk staan, dan wordt de quaestie werkelijk zeer moeilijk. Engeland zal Australië niet durven dwingen tot het doen van concessies, gegeven het feit, dat een groot deel van de bevolking zich reeds ver klaard heeft voor afscheiding van het Moederland, waarvoor dan de volgende redenen worden aangevoerd 1. Men neemt Engeland nu nog kwalijk, dat het aanvankelijk Australië door galeiboeven heeft laten koloniseeren 692

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 24