2. de groote afstand tot Engeland en de geïsoleerde ligging 3. de overheerschende invloed der arbeiders en van de soci alistische idealen, die zich meer in de richting van het in ternationalisme bewegen. Tegenover deze groep staat evenwel eene andere, die zeer goed de belangen inziet, verbonden aan een samengaan met Engeland. Tot deze groep behooren de meer beschaafden en de meer verlichten, terwijl deze steun vinden bij de „Australian Workers Union", welke 20.000 vrijwilligers naar Europa zond. De Republikeinen zien in een toelaten van Japanners in Aus tralië geen bezwaar, mits deze zich stellen onder de vakveree- nigingen en weigeren tegen verlaagde loonen te werken. Nu is het niet aan te nemen, dat Japan met dergelijke eischen genoegen zal nemen, en daarom kunnen wij aannemen, dat ook de Republikeinen zich aan de zijde der andere Australiërs zullen scharen, wanneer Engeland mocht beproeven wijziging te brengen in de tot nu toe gevolge politiek van uitsluiting van kleurlingen, vnl. van het Gele Ras. Nog meer aandacht verdient de redevoering van den Austra- lischen premier, den 31sten Mei j.l. aan een banket in de Union Jack Club te New-York gehouden, en waarin hij aandrong op een Monroeleer van den Stillen Oceaan. Hij zeide, dat de Ver- eenigde Staten, Australië en Nieuw Zeeland gemeenschappelijke belangen hadden te beschermen in den Pacific en dat Australië verwachtte, dat de Ver. Staten aan hun zijde zouden staan, wanneer het voorstel van een Monroeleer op de vredesconferen tie zou worden gedaan. Voor een vrij voortbestaan van Australië zou het, meende hij, noodig zijn, dat er eene krachtig garantie tegen eene invasie zou bestaan en deze kan alleen verkregen worden door eene Australische Monroeleer in den Zuid-Pacific. Is dit gedeelte van de redevoering vnl. van belang voor de Japanners, het laatste deel mogen wij, Nederlanders, ons voor gezegd houden. Daar toch zegt Mr Hughes „Om de veilig heid van het Australische grondgebied te verzekeren, is het van belang, dat de contröie over de eilanden op de Oost- en Noordkust van Australië, hetzij door Australië zelf zou worden 1) Japan Weekly Chronicle, 13 Juni 1918. 693

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 25