overgenomen, hetzij zou worden toevertrouwd aan de een of anderen dapperen en geciviliseerden staat". Dat de redevoering van Mr. Hughes heftige verontwaardiging heeft opgewerkt in Japan, is duidelijk. De „Osaka Asahi' uit zijne verontwaardiging in een artikel, getiteld „Indiscreet, impro per and unfair", aan het slot waarvan het zegt zeer benieuwd te zijn, welke stappen de Regeering tegenover de verklaring van Mr. Hughes zal doen. De oplossing van dit vraagstuk zal vermoedelijk van over wegenden invloed zijn op den gang der gebeurtenissen in het Verre Oosten. Dat onze koloniën daarbij ernstig in het gedrang zullen komen, is duidelijk; aan den eenen kant Australië, dat zich niet voldoende beveiligd acht, en aan den anderen kant het gevaar, dat de Japansche expansiezucht, die 'overal hinder palen ontmoet, zich zal wenden naar die gebieden, waar de minste strijd verwacht kan worden, op het oogenblik de Neder- landsche koloniën. Het in bezitnemen dezer gewesten door Japan zou echter voor de verschillende mogendheden de vol gende nadeelen medebrengen. 1. De Amerikaansche bezittingen zullen dan geheel door Japan ingesloten zijn 2. de Engelsche bezittingen grenzen dan onmiddellijk aan Japan; 3. het onbewoonde gedeelte van Australië wordt in dat geval van zeer nabij bedreigd 4. Japan beheerscht de toegangen van den Indischen- naar den Stillen Oceaan, naar de Chineesche- en Japansche zee en kan die gemakkelijk voor anderen sluiten, waardoor het bezit van ko loniën in Oost-Azië voor Westersche Mogendheden zeer be zwaarlijk zal worden. Eene belangrijke wijziging in den toestand in Oost-Azië is ontstaan door het uitroepen van de onafhankelijke Republiek Siberië, omdat het onzeker is, in hoeverre die de door Rusland aangegeven overeenkomsten zal opnemen. Wat een en ander in het Oosten voor gevolgen zal hebben, is nu nog niet te overzien; voorshands is de warboel daar bijna even groot als in Rusland. Verder zal er afgewacht moeten worden, wat de Japansche interventie, waartoe den 20sten Juli j. 1. besioten 694

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 26