werd, daar tot stand zal brengen en wat eventueel de voor waarden zijn, waarop tot die interventie besloten werd, terwijl het van veel belang is, in hoeverre aan de actie aldaar door de andere Mogendheden wordt deelgenomen. Dat de toestand zal worden als vóór den oorlog, is niet wel aan te nemen. Wellicht is daarmede aan de Japansche expansie eene gansch andere richting gegeven. Wat kan na den oorlog verwacht worden Konden de vorenstaande beschouwingen gegrond worden op hetgeen de pers en de periodieken aangaande een en ander publiceerden en kan getracht worden daarin onderling verband te zoeken, voor het verder volgende zal meer het gebied der veronderstellingen en gissingen moeten worden betreden en is dus het gevaar voor het in den aanvang bedoelde, geheel „mistasten" zeer groot. Nog moeilijker wordt dit kijken in de toekomst, omdat de uitslag van den Europeeschen oorlog van overwegerfden invloed zal zijn. Moet Japan toch weder afstand doen van de in beslag genomen eilanden en van het bezette Kiaochou, dan komt het expansievraagstuk van voor den oorlog wederom in zijn geheelen omvang naar voren. Dan worden de Philippijnen, Nederlandsch-lndië en Australië wederom met immigratie bedreigd en dan vermoedelijk veel krachtiger, omdat Japan niet alleen in den wereldoorlog geen verliezen van beteekenis heeft geleden, maar daardoor financiëel veel onafhankelijker is geworden, zoodat het zich krachtig tegenover de verzwakte Europeesche Mogendheden zal kunnen doen gelden. Het is zeer de vraag, of Japan genegen zal worden bevonden om de eenmaal genomen gebieden weder af te staan, niettegen staande zijne aanvankelijke verzekering geen gebiedsvergrooting te wenschen. Dat de teruggave zelfs aan China, zooals beloofd was van Kiaochou geenszins algeheele instemming vindt, laat de „Japan Weekly Chronicle" goed uitkomen, terwijl een ander blad meent, dat Japan moest handelen naar de omstandigheden en zich niet druk behoeft te maken met het zoeken van voor wendsels om het te houden, daar er toch niemand is, die het Japan verhinderen kan. 695

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 27