Van belang is ook de in bovengenoemd blad aangehaalde meening van militaire zijde over dit vraagstuk „„Generaal-Majoor Oka van den Generalen Staf verklaarde „aan een verslaggever van de „Mainichi", dat wegens strategische „overwegingen Tsingtao permanent door Japan moest bezet wor gden Japan heeft die invloedsfeer noodig en alleen op die wijze „kan China's integriteit verzekerd zijn. Niet alleen beheerscht „Tsingtao de Golf van Pechili, maar het neemt te land eene positie „in, van waaruit de Japanners snel in Centraal China kunnen bin nenvallen. Met een sterke Japansche macht te Tsingtao is er „geen reden tot ongerustheid over China. De Shantungspoorweg „is uitsluitend eene militaire lijn en het is noodig, dat Japan er „het volle gebruik van maakt voor militaire doeleinden". Mocht echter toch Japan genegen zijn Kiaochou te ontruimen, dan is het zeer goed mogelijk, dat het aan een teruggeven aan China de voorwaarde verbindt, dat dan ook Weihaiwei door de Engelschen zal moeten worden ontruimd. Japan dwingen tot teruggave van de in beslag genomen gebieden zal niet zoo eenvoudig zijn. Voor de Westersche Mogendheden zouden aan een dergelijke expeditie tal van zeer ernstige bezwaren verbonden zijn, terwijl het zeer de vraag is, of men zich na den Europeeschen oorlog voor quaesties, die niet direct het eigen land treffen, in nieuwe verwikkelingen zal willen begeven. En een strijd gevoerd zonder geestdrift van het volk, draagt den kiem der mislukking in zich. Dit was al te constateeren in den Russisch-Japanschen oorlog, terwijl Rusland toen toch zeer groote belangen in het Oosten te verdedigen had. De strijd was te veraf, het volk voelde er zich niet door bedreigd, het gewone leven ondervond daarvan geen noemenswaardigen invloed. Dit zou ook bij andere Westersche mogendheden het geval kunnen zijn. En een strijd onder die omstandigheden begon nen tegen de Japansche strijdkrachten, die wel door het volk zou den gesteund worden, zou ernstig gevaar loopen te mislukken. (1) Wij vestigen de aandacht op de, laten wij maar zeggen, eenzijdige beteekenis, die Generaal Oka aan het begrip „integriteit van Chinahecht. Uit de Japansche periodieken blijkt duidelijk, dat vrijwel alle vooraan staande Japanners dit begrip op dezelfde, naar zich toehalende wijze opvatten. 696

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 28