lijkt voor een land, dat eene kolonie slechts tijdelijk bezet houdt; oprichten van scholen met Japansch als voertaal) zou men kunnen opmaken, dat het, althans op het oogenblik, niet aan eene teruggave denkt. De bezette eilanden, waarvan in Japansche geïllustreerde bladen afbeeldingen voorkomen met het onderschrift „Onze vlootbasis in den Zuidelijken Stillen Oceaan" 'iggen precies op de verbinding van Amerika met zijne koloniën Hoewel Amerika erkend heeft, dat Japan in den Stillen Oceaan speciale belangen heeft, zal het zich tegen eene dergelijke bedeiging van zijne strategische positie zeker wel verzetten Aangezien de onafhankelijkheidsverklaring van de Philippijnen, zooals gezegd, voorloopig van de baan is en Amerika er ook op bedacht moet zijn, zijne steeds toenemende handelsbelangen in den Stillen Oceaan te beschermen en ver dere uitbreiding daarvan mogelijk te maken, mag het zijne positie aldaar niet verzwakken. Volgens Burggraaf Ishii, ambassadeur van Japan in Ame rika, behooren oneenigheden in den Stillen Oceaan tusschen Amerika en Japan tot de onmogelijkheden, terwijl hij meent, dat een met elkander samenwerken en elkander steunen, waarbij elk zich zal houden aan datgene, dat onder de overeenkomst gewaarborgd is, mogelijk zal zijn. Deze meening werd uitgesproken ten tijde van het sluiten van het jongste Amerikaansch-Japansche verdrag en aangezien dit zich alleen bezighoudt met de wederzijdsche belangen in China, rijst de vraag, of onder datgene, dat onder de overeen komst gewaarborgd is, „eventueel ook de thans bezette, hiervoor bedoelde, eilanden begrepen moeten worden". Niettegenstaande deze geruststellende woorden, in de Ameri- kaansche pers met instemming ontvangen, en het Amerikaansch- Japansche verdrag van 1917, dat aan de Japansche expansie geen uitweg biedt, wordt na het vorenstaande vermeend, dat een belangenconflict op den duur niet zal kunnen uitblijven, al zal dit, wijl Amerika in de eerstkomende jaren vermoedelijk voldoende zal hebben aan de Europeesche markt, wellicht eerst over eenigen tijd tot uiting komen. Mocht het nog tot een 698 1). Zie 1. M. T., 1915, blz. 838.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 30