onafhankelijk verklaren van de Philippijnen komen, dan zal daarmee de kans op conflicten wel belangrijk verminderen, doch dan blijven toch altijd nog de handelsbelangen. Nu is het echter ook niet onmogelijk, dat Japan zeer weinig voelt voor een strijd met het ter zee zeer machtige Amerika en dat het daarom genegen is eventueele moeilijkheden door onderhande lingen uit den weg te ruimen, om zoodoende sterk te blijven tegenover de andere in Oost-Azië ageerende mogendheden. Dat de kans op een conflict tusschen Australië en Japan zeer groot na de redevoering van Mr. Hughes, zou men haast zeg gen onvermijdelijk is, werd in het voorgaande reeds gezegd terwijl de positie, die Japan zich ongetwijfeld door de inter ventie in Siberië zal weten te verwerven, het eveneens noodig zal kunnen maken, dat de andere Mogendheden voor hun een maal verkregen rechten opkomen. Ten slotte blijft de nog steeds voortdurende burgeroorlog in China een groot gevaar voor den vrede in Oost-Azië. Japan heeft aldaar reeds groote handelsbelangen en kan op den duur niet toestaan, dat deze daardoor ernstig benadeeld worden. „De geringste stoornis in China slaat onmiddellijk op Japan terug", zegt Burggraaf lshii. Waar nu die handels-en speciale belangen door de verschillende verdragen zijn erkend, is het gansch en al niet onmogelijk, dat Japan tot bescherming daarvan maat regelen neemt, die zeer ten nadeele van de andere mogendheden zouden zijn. Dat deze door Japan zijn overwogen en reeds gedeeltelijk tot uitvoering gebracht, werd in het voorgaande reeds voldoende uiteengezet. Welk gevaar loopt nu Nederlandsch-lndië? a. Ingeval van een conflict tusschen Japan en een der in het voorgaande genoemde Mogendheden, b. Ten aanzien van de Japansche expansie. ad. a. Welke mogendheden in den Stillen Oceaan ook met elkaar in strijd mogen komen, als zeker kan worden aangenomen, dat onze koloniën daarin min of meer betrokken zullen worden ten gevolge van de ligging ten opzichte van de oorlogvoeren den. In een strijd tusschen Amerika en Japan zal, door de l'gging der Amerikaansche vlootstations, het gevaar voor neu- 699

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 31