Tegen het inschieten van artillerie is het gewenscht de maskers schuin geëcheloneerd t. o. van de h. w. 1. aan te brengen. Hoe dichter bij de h. w. 1., hoe beter masker (hoe minder belemmering van eigen vuur). Opstellingen vlak achter een pagger of heg zijn zeer gunstig, ook ketellatuinen zijn zeer geschikt. Tegen waarneming uit hooge punten kunnen begroeiingen hooger dan de eigen vuurlijn zeer nuttig wezen, niet hinderlijk voor de eigen waarneming en vuur op dichter bijgelegen doelen (fig. 9). Van zeer veel belang is de maskeering van wegen achter de h. w. 1. om troepenbewegingen daarop te verbergen. Kunstmatige maskers. Bij gebrek aan genoeg natuurlijke maskers moeten zij kunst matig worden aangebracht. Gebruik van gekapt hout is niet aan te bevelendit verdort onmiddellijk en teekent zich dan juist scherp af, tijdig verwisselen is niet altijd mogelijk, beter voldoen hekwerKen e. d. Zeer goed voldoet ijzergaas, eventueel groen geverfd, vooral voor maskeering van kijksleu- ven, schietgaten e. d. en dan geplaatst onder een helling van 45°. Op de vuurlijn zelf kunnen lage takjes e. d. worden geplaatst om de zich scherp afteekenende rechte lijnen weg te nemen. De taak van de maskeering is zeer verzwaard door de waar neming uit de lucht. Directe waarneming is dikwijls moeilijk (en wordt verzwaard door het staken van alle beweging), doch de fotografie verraadt veel, alleen loopgraven in vrij dicht bosch zijn van uit de lucht onherkenbaar (in boomgaarden b. v. nog zeer goed te onderscheiden Onze Indische begroeide terreinen hebben in dit opzicht een groot voordeel. Linies van loopgraven zullen echter bijna nooit te maskeeren zijn; alle aandacht moet er echter aan gewijd worden om afzonderlijke werken als batterijen, mitrailleuropstellingen, waar nemingsposten en schuilplaatsen aan het gezicht te onttrekken dit geschiedt ook meestal door afdekking met ijzergaas, met gebladerte of lappen bedekt. Een prachtig middel is ook de opstelling in bestaande huisjes of afdaken; kampongwoningen zijn daarvoor zeer geschikt. 706

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 44