niet tot 0.20 M. uitgraven; 1. is dit technisch moeilijk, daar men altijd minstens een steek, d.i. 0.30 M, diep graaft, 2. het vastbegroeide maaiveld gaat verloren voor een modderig grondvlak. Een ingraving van 0.50 a 0.60 is als minimum te beschouwen, anders de loopgraaf maar liever geheel in op hooging te maken. 1. Borstweringen geheel in ophooging. De benoodigde grond moet verkregen worden uit een buitengracht; deze gracht is alleen te beschouwen als middel om aan grond te komen, dus zoodanig te maken, dat deze het vlugst wordt verkregen steile taluds geeft gemakkelijker graven en niet te diep (ook niet mogelijk door grondwater)echter rekenen op voldoenden berm, anders bestaat er kans op nastorten van de borstwering bij artillerievuur (fig. 11). indien kans bestaat op latere verzwaring van het profiel, moet met de breedte van den berm ook daarop gerekend worden (verzwaring altijd naar voren, want het binnentalud is bekleed). De lichte profielen (bovenbreedte VA M. buitentalud 1/2) zijn niet bestand tegen eenigszins zwaar artillerievuur; beter is een bovenbreedte van 2 a 3 M. en een buitentalud onder 1 /4 a 1/6. Het bovenvlak is normaal horizontaal; indien echter doode hoeken ontstaan, krijgt het een plongée van 1/8 a 1/12. De borstweringhoogte is 1,40 M. a 1,30 M.; deze hoogte geeft geen dekking aan de communicatie achter de vuurlijn, daarvoor is 2 M. noodig. Een dergelijke borstwering eischt zeer veel werk, omdat een banket noodig is, zij is zeer zicht baar, heeft geen bestrijkend schot; daarom hier beter op een jfez/c/z/sdekking te rekenen door maskers dicht achter de vuurlijn. Het binnentalud moet bekleed worden, daar het anders niet voldoende steil is op te zetten voor voldoende dekking. Een zodenbekleeding is niet stevig; in Indische terreinen zijn boven- dien zelden goede zoden verkrijgbaar. Een bekleeding moet zoodanig zijn, dat plaatselijke voltreffers deze niet over groote lengten wegslaan, dus geen lange horizontale verbanden (dit geldt ook voor de verankering). In de N. H. W. L. werden onder meer toegepast planken van 1 M. lengte achter ver ticale palen, elk afzonderlijk verankerd. Beter dan planken is rijshout; dit is zeer soepel; treffers geven slechts plaatselijke 708

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 46