terwijl vroeger hoofdzakelijk gerekend werd op vuur van voren fig. 68 en 69, Duitsche profielen zijn echter reeds wel smal. Trappen in het achtertalud (fig. 65, V V worden niet toe gepast; zij maken de loopgraaf noodeloos breed. Traversen moeten hier bij het ontgraven gespaard worden, de hoeken zijn af te ronden ten behoeve van het verkeer, zie fig. 15. Bekleeding van de taluds is wel wenschelijk; een moeilijkheid is de verankering, deze eischt veel grondverzet, bovendien gaat het voordeel van ongeroerden grond gedeel telijk verloren. Daarom wordt thans veel toegepast het schoren van de be kleeding van voor- en achterwand aan de bovenzijde (Fig. 16); de loopgraaf moet daarvoor minstens 2 M. diep zijn, daar anders geen communicatie mogelijk is; bij minder diepte kan de bekleeding in de meeste grondsoorten trouwens wel achter wege blijven. Deze methode heeft bovendien het voordeel geen ijzerdraad te kosten, wat bij een beperkte hoeveelheid van overwegend belang zijn kan. Een moeilijk vraagstuk is de waterafvoer, in warm klimaat is het niet zoo urgent als in de koude, echter toch ook noodig. Toegepast worden: 1. groote overdekte zinkputten, waarop (motor) pompen, 2. afvoer door kokers naar voren of achteren, afhankelijk van het terrein. De loopgraaf wordt echter toch modderig, daarom wordt veel toegepast bevloering met planken (Fig. 17) of steenen (planken zijn in Indië niet verkrijgbaar); stroo, alang-alang en dergelijke geeft aanleiding tot vervuiling en besmettelijke ziek ten. Overal is te letten op de grootste mogelijke reinheid. De quaestie van waterafvoer wordt bij oefeningen gewoonlijk vergeten, het is daarom nuttig in den natten tijd nog eens naar uitgevoerde werken te gaan kijken. 3. Loopgraaf gedeeltelijk in ophooging, gedeeltelijkin ingraving. Er is rekening te houden met de punten reeds onder 1 en 2 genoemd, bij de uitvoering nog te letten op; 1. eerst ontgraven, dan bekleeding met verankering op het maaiveld, dan grond verplaatsen (zie schets) Fig. 19; 2. is bekleeding in het geheel 711

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 49