niet mogelijk, dan moet bij lossen grond op een berm gerekend worden, daar anders bij instorten van het ontgraven talud de opgeworpen borstwering nastort; de dekking wordt echter ge ringer (Fig. 20). Hoofddekking. In plaats van bonnetten worden tegenwoordig toegepast schietgaten; van Munnekrede (Mil. Sp., Apr, 1915) noemt als groot voordeel: verhinderen van te hoog vuren. Evenals bij verankeringen zijn ook hier horizontale verbanden af te keuren gebruik van rails is o.a. niet aan te bevelen. Het meest gebruikt worden en het best voldoen zandzakken; onze Indische zand zakken van 80 bij 32 c.M. zijn vrij klein en overbruggen slechts een klein schietgat; een betere maat voor dit doel is 100 bij 30 (zie Fig. 21), gevuld wegende 50 a 60 K. Q. en wegens dit gewicht moeilijk te hanteeren, zoodat voor bekleeding de kleinere maten meer gewenscht zijn. Verder te rekenen op gevorderde suikerzakken e.d. In Holland werden ook toegepast grintkisten (Fig. 23), verder ijzeren platen, z.g. strips, en schietkokers van hout en beton. Een en andere kan achter het front gereed gemaakt worden. Ook in zijweren worden schietgaten aange bracht ter flankeering van de loopgraven. Gezorgd moet worden voor een donkeren achtergrond der schiet gaten door dunne rugweren of het hangen van lappen achter de loopgraaf, daar anders het bezetten voor den vijand merkbaar is. T.T. wenken zegt: „Hoofddekkingen eerst in de laatste phase van den strijd maken, anders worden ze toch vernield door vijandelijk artillerievuur; bovendien behoort steeds gelegenheid te zijn overbank te vuren bij den stormaanval. „Dit is te bereiken door het aanbrengen van een langsregel tegen het talud van dé loopgraaf op de gewenschte hoogte. Stalen schilden behooren bij den man, niet bij de loopgraaf; door het gebruik van stalen helmen is hun waarde verminderd. Overdekte loopgraven zijn niet toe te passen (overeenkomstig T. T. wenken): bij instorting van de overdekking ten gevolge artillerievuur wordt de geheele loopgraaf onbruikbaar. Alleen overdekking met gaas of takken tegen luchtverkenning is prac- tisch, kan gemakkelijk worden aangebracht op de schoren tusschen de bekleedingspalen. 712

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 50