Verder moet in een loopgraaf gerekend worden op bergplaaten voor munitie, drinkwater en handgranaten, conserven. In speciale gevallen zijn inrichtingen voor nachtelijk vuur gewenscht; indien men echter niet zeker is van een zuiver stellen, is het beter ze achterwege te laten. Bij loopgraven in bosschen zal men meestal met voordeel gebruik kunnen maken van hout, instede van grond, daar graven bezwaarlijk is toepassing van blokhuizen, van Munne- krede, Mil. Spectator 1915). In het algemeen moet men steeds profiteeren van plaatselijke omstandigheden. Gedekte uitkijkposten. Bescherming tegen scherven van 15 cM. Hw. eischt dekking van 0.1 M. hout -f- 1 M. grond; tegen scherven uit veldge schut is 0.3 a 0,4 M. grond gewoonlijk voldoende, liever zou men echter meer nemen. Bij toepassing van een uitkijksleuf (fig. 24 a) is een dergelijke dekking niet mogelijk zondermeer relief het vormen van een sprekende silhouet, die zeer tref- baar is, tenzij men zwaar dekkingsmateriaal toepast. Het nadeel blijft ook dan echter bestaan.dat de donkere kijksleuf zeer zichtbaar is, maskeering hindert altijd eigen waarneming. Het is daarom beter spiegelperiscopen toe te passen, die zeer weinig kosten; bij iedere compagnie behooren er minstens 2 aanwezig te zijn. De constructie van een uitkijkpost kan dan worden als in fig. 24 bde plaats der uitkijkpost en de loopgraaf c. q. in een gemeenschapsgang, hangt af van het terrein. Gedekte mitrailleuropstellingen. De constructie gaat noodzakelijk gepaard met een schietsleuf, gronddekking heeft dus dezelfde nadeelen als boven vermeld, dus gedekte opstelling is alleen mogelijk bij toepassing van beter materiaalbeton of ijzer. Wat men op dit gebied heeft, is in de eerste plaats hiervoor te bestemmen. Verder dienen de opstellingen zoo klein mogelijk te zijn (fig. 25,). In vele ge vallen, b.v bij niet aanwezig zijn van solied dekkingsmateriaal, zal he i beter zijn de mitrailleurs goed op te bergen in een granaatvrije afwachtingsdekking met de bediening, om eerst op het laatste oogenblik over te gaan tot plaatsing op den open waleen schild is dan zeer gewenscht. 713

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 51