commandant, de hoogste drager van diezelfde krijgstucht, het in den Volksraad finaal op eigen terrein zou hebben afgelegd tegen een al te slimmen politieken veteraan. Bezwaren in het verre verschiet, zal men mij misschien toeroepen. Accoord. maar er zijn er, die meer nabij liggen. Neem het geval, dat er in den Voisksraad een sterke partij is, die vermeent rechtmatige grieven te hebben tegen het beleid van den Legercommandant, welke grieven onomwonden tot uiting komen bij de behandeling van de negende afdeeling der begrooting. Alhoewel onder het huidige régime nog niet gezegd kan worden, dat die begrootingsafdeeling eenig en alleen het werk is van den Legercommandant, waarin alleen zijn denkbeelden tot uiting komen, toch maakt bij een juiste verhouding tusschen de Regeering en den Legercommandant de Volksraad door dergelijke uitingen 's Generaals positie vrijwel onhoudbaar en noodzaakt hem daardoor tot heengaan, dat wil dus zeggen zijn loopbaan af te breken en pensioen te vragen, want zonder de formatie geweld aan te doen, is er in ons leger slechts plaats voor één Luitenant-Generaal, ln de najaarszitting zal Generaal van Rietschoten waaschijnlijk geroepen worden de door hem als regeeringscommissaris voor de legerhervorming ingediende voorstellen betreffende een inheemsche militie in den Volksraad toe te lichten, het zou ook kunnen worden: te verdedigen, En wat zal er dan moeten gebeuren, als de Generaal er niet in slaagt het meerendeel der leden voor zijn denkbeelden te winnen? Wat, als de meerder heid in den Volksraad een vernietigd oordeel uitspreekt over 's Generaals voorstellen? Ik waag mij niet aan de beantwoording van deze vragen. Ik vertrouw er op, door het stellen alleen reeds te hebben aangetoond, dat de Legercommandant als zoodanig niet in den Volksraad thuis behoort, met andere woorden, dat het nieuwe regeeringssysteem onmiddellijk eischtdat de betrekking van legercommandant wordt afgescheiden van die van hoofd van - het departement van oorlog. Departementschef kan zijn een burger of een jonger officier, die zoolang hij die functie vervult als officier op non-acti viteit wordt geplaatst. Dwingt de Volksraad hem de portefeuille 717

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 55