Pi 1 De Stille Oceaan als toekomstig Oorlogstooneel. (met 1 schets). Aangezien, zooals de Staatscommissie voor de verdediging van Nederlandsch-Indië van 1912 in haar Rapport zegt: „onze bezittingen liggen in een gebied, waarop in de laatste jaren, in eene korte spanne tijds, groote gebeurtenissen hebben plaats gegrepen, die meer eene komende periode van onrust dan een tijdperk van kalmte voorspellen en ook in periodieken en dagbladen gewaagd wordt van te verwachten groote gebeurte nissen in en om den Stillen Oceaan, kan het zijn nut hebben de verschillende verhoudingen om die Wereldzee aan eene nadere beschouwing te onderwerpen, omdat de complicatiën en conflicten, die zich daar kunnen voordoen, Nederlandsch- Indië in wezenlijk gevaar kunnen brengen. Tot goed begrip van een en ander zal een overzicht gege ven worden van den toestand vóór en gedurende den Wereld oorlog om daarna met een enkel woord aan te geven, wat van den toestand verwacht kan worden. De toestand vóór den Oorlog. ,Na den Chineesch-Japanschen oorlog van 1894/95 verkreeg Japan, onder druk van de Westersche Mogendheden, vnl. Rusland, niet datgene, waarop het door de overwinning recht meende te kunnen doen gelden en daarmede werd de grond gelegd voor eene minder goede verstandhouding tusschen Rusland en Japan. Deze werd nog meer gespannen, toen Rusland er in 1898 toe overging Port-Arthur het zoozeer door Japan begeerde punt te bezetten. Aangezien achtereen volgens Engeland beslag legde op Wei-hai-Wei en Duitschland zich vastzette in het pachtgebied Kiaochou, dreigde Japan ge- 673 I. M. T. 42 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 5