afnemend. Verhoogde invoerrechten op buitenlandsch- en ver hoogde accijnzen op binnenlandsch gedestilleerd is het eenige practisch uitvoerbare middel ook uit een ander oogpunt ge- wenscht Onze legerethici wenschen verder het cantinebeheer toe te vertrouwen aan een door belanghebbenden zelf gekozen bestuur, zij het dan ook onder leiding van officieren. Het spijt me te moeten constateeren, dat onze militairen slechte kiezers zijn, m. a. w. dat zij maar al te vaak hun vertrouwen stellen in per sonen, die daar vroeg of laat misbruik van maken. Wie geregeld de periodieken der mindere militairen volgt, vindt daarvan de voorbeelden. Maar wij hebben reeds iets als bedoeld in de onderofficieren-commissarissen. Het eenige voorstel bij een tweejarig cantinebeheer van die zijde ontvangen, was champagne verkrijgbaar te stellen! Meer resultaat gaf het neerleggen van klachtenboeken, hierdoor ontstond een geregelde gedachten- wisseling tusschen bezoekers en beheer. De onhebbelijke uittingen van een deel van eerstgenoemde categorie maakten een eind aan dien overigens goed werkenden maatregel. Een andere „achting" van de legerethici is de oprichting van tehuizen en bondsgebouwen. Zooals het K. V. aangeeft, is het be zoek aan de bestaande militaire tehuizen gering. De cijfers in het K. V. zijn daarenboven eerder te hoog dan te laag, omdat die cijfers, niet gecontroleerd, als maatstaf dienen voor de jaar- lijksche subsidie-aanvraag. Het is dus in het belang van den be heerder de te verstrekken cijfers zoo hoog mogelijk op te voeren. De gemiddelde fuselier heeft een hartgrondige afkeer van militaire tehuizen, een afkeer, niet ongemotiveerd. Er zijn toch onder de bezoekers van die inrichtingen maar al te vaak men- schen, die er komen met baatzuchtige oogmerken n.l., om door de goedgeloovige beheerders aan geld of eene betrekking te worden geholpen. Deze bewering vernam ik uit den mond van een predikant, alzoo van overdachte zijde. Onze fuseliers, die van hun hart geen moordkuil maken, wenschen met dergelijke „vet- smelters" niet op één lijn gesteld te worden en blijven weg. (1) Vreemd doet aan dreigende rijstschaarschte gepaard aan een onbe perkt arakstokersbedrijf. 723

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 61