van b. v. 250 gallons Claret nauwlijks de moeite waard gekeurd om voor uitvoering in aanmerking te komen In het algemeen zijn de prijzen in Autralië lager dan in Amerika, waarbij men intusschen heeft te rekenen met de niet onaanzienlijke koersdaling van het Engelsche geld. Een en ander ligt voor de hand, doordat de uitvoerhavens Brisbane, Sydney en Melbourne vergelijkender wijze dicht bij Ned.-Indië liggen en de uitvoer van Australië naar Europa door verschil lende omstandigheden gedaald is. Verder heeft men bij aanvoer uit Australië - nog dit voordeel, dat alle uitvoer staat onder controle van de Pure Food Act, zoodat zuivere waar gewaarborgd is. Wil men intusschen rechtstreeks handelen met eene buiten- landsche firma, dan is gezamenlijk bestellen noodzakelijk (Art. 9, Bijl lr. B., A. O., 1881, No. 46). Bovendien is het daarbij niet te ontgaan, dat men bestelt voor een betrekkelijk langen tijd. Daarvoor wordt echter meer bedrijfskapitaal vereischt dan in normale omstandigheden, een eisch, ook al beïnvloed door de stijgende inkoopsprijzen Waar nu alle importfirma's tot nieuwe emissies overgingen ter vergrooting van hun bedrijfskapi taal, moeten onze militaire sociëteiten zich redden met hun kapitaal van vóór den oorlog. Meergenoemd art. 9 waar schuwt tegen het monopolie van enkele handelaren, maar langzamerhand zijn de meeste cantines door gebrek aan con tanten en bij ontstentenis van onderlinge coöperatie daaraan overgeleverd. Ten aanzien van inkoop in Indië van b. v. rookwaren, zal inkoop door ééne cantine voor de overige in ééne militaire afdeeling niet altijd van voordeel zijn, omdat men daarbij in dubbele vervoerskosten kan vervallen. In dat geval is het voordeeliger met eene firma overeen te komen, dat de ge zamenlijke cantines ieder voor zich van haar zullen betrekken tegen uniforme voorwaarden en prijzen, zoodat de kleine inrichtingen deelen in de meer voordeelige condities der grootere. Ten slotte nog een enkele opmerking over hulpsocieteiten. Art. 28 van bovengenoemde A.O. spreekt over het meevoeren daarvan bij het houden van practische oefeningen buiten het garnizoen. Dikwijls worden die hulpsocieteiten langs alle 725

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 63