heid te toetsen. Alleen de strijd in het voorterrein is niet van te voren uit te werken, omdat uitteraard de gegevens daar voor ontbreken. Aan een krachtige actie in het voorterrein zijn dus de volgende groote voordeelen verbonden 1. Onbekendheid met de versterkingen vóór de stelling en den aard der bezetting zal het tempo 's vijands opmarsch vertragen en derhalve de moeilijkheden van zijn levensmiddelen- en munitietransport vergrooten. 2. De vijand komt niet ongeschokt vóór de stelling, want in onze Indische terreinen zal er menigmaal gelegenheid zijn vooral door een handig gebruik van mitrailleurs om een flinken klap uit te deelen. 3. De voor den vijand onmisbare waarnemingspunten of batterijstellingen blijven voorloopig buiten zijn bereik (zware artie.). 4. De eigen waarnemingsdienst kan langer ongestoord func- tionneeren. 5. Het is mogelijk, dat de vijand ook zijne zware artillerie tegen de vóórverdediging in stelling moet brengen, hetgeen een aanzienlijk oponthoud veroorzaakt. 6. De zware artillerie uit de hoofdstelling kan óf medewerken met de verdediging in het voorterrein óf door een overstelpend vuur het verblijf in het pas veroverde terrein voor den aanval ler onhoudbaar maken. Het terrein van de vóórstelling moet zich leenen voor het inrichten van eene sterk bevestigde veld- of tijdelijke stelling, zoo goed mogelijk aangeleunde vleugels hebben en door geschutvuur uit de hoofdstelling krachtig ge steund kunnen worden, terwijl toevoeging door mitrailleurs en licht geschut aan de infanterie aanbeveling verdient; de vóór stelling wordt nog weer bewaakt door voorposten. Wanneer men deze eischen toetst aan onze Indische terreinen en toestanden, dan zal men moeten toegeven, dat eene volgens deze beginselen ingerichte vóórstelling met voorposten wel wat al te veel van onze zwakke krachten vergt, en dat dus voor ons doei met eene voorpostenstelling (slechts vluchtig versterkte) volstaan moet worden. De tactisch meest gewichtige punten zullen derhalve door voorpostendeten. bezet en ter verdediging 729

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 67