hoofdstelling verdedigd worden van circa 6 K. M. lengte (waarin 5 schansen). De verdediging van het vóórterrein was weinig krachtig; ongeveer een 1000 man met een 10-tal stukken ge schut van oud model en mitrailleurs hadden punten bezet, van waar de voornaamste opmarschwegen bestreken konden worden. De landing van een Japansch detachement, sterk 1 regiment infanterie en 1 batterij bergartillerie aan de Laoshan-baai (ruim 30 K. M. noord-oost van de stelling) werd niet bemoeilijkt en de opmarsch van deze afdeeling, welke door den grooten afstand van de hoofdmacht 2 dagmarschen) geheel op zich zelf aange wezen was, ondervond weinig vertraging en geringe verliezen. De vóór de hoofdstelling liggende domineerende hoogten werden dan ook zonder veel tegenstand door de Japanners bezet. Toch had deze slappe actie in het voorterrein nog het succes, dat eene geheele Japansche divisie in drie dagen slechts een afstand van 15 K. M. kon afleggen. Uit de beschrijving krijgt men den indruk, dat de Duitschers op de domineerende hoogten vóór de hoofdstelling (afstand 8 K. M.) een soort van voorpostenstelling hadden ingericht, die den steun van de artillerie uit de hoofdstelling moest ontberen. Willen wij in staat zij om het terrein vóór onze stellingen krachtig te verdedigen, omdat anders de strijd in de hoofd stelling al te spoedig beslecht is, dan moeten licht bewapende en speciaal getrainde korpsen daarvoor beschikbaar zijn Wellicht verdient het aanbeveling om een grooter deel van ons vrij willigersleger in maréchaussée-divisiën op te lossen en daaraan de noodige rookpluimvrije mitrailleurs op drievoet toe te voegen, (niet op kosten van onze ruiterij Ten slotte nog de opmerking, dat ik dit vraagstuk niet aan de orde heb gesteld om er mijn licht een bescheiden pe troleumlampje over te laten schijnen, doch in de hoop, dat: zulks voor de deskundige medewerkers van ons Wetenschap pelijk Jaarbericht aanleiding moge zijn om ter zake eenige actueele beschouwingen te leveren. J. C. A. Bannink, Kapitein der Infanterie 73

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 69