heel verdrongen te worden van de plaats, die het zich in Oost-Azië reeds gedroomd had. Aan een optreden tegen Rusland den voornaamsten hin derpaal kon Japan op dat oogenblik nog niet denken. Behalve dat Leger en Vloot daarvoor nog niet gereed waren na den Chineesch-Japanschen Oorlog hadden beide eene groote uit breiding ondergaan moest Japan zich eerst verzekeren van den moreelen steun van England in verband met diens belangen in het Oosten. Aangezien het Engeland niet anders dan aan genaam kon zijn, dat zijn tegenstander in Perzië elders de handen gebonden zouden worden, werd die steun toege zegd en kwam het in 1902 tot een Engelsch-Japansch ver bond. waarbij de Contracteerende partijen verklaarden, dat zij „volstrekt niet gedreven werden voor eenige agressieve be doeling, noch ten aanzien van China, noch van Korea". Korea echter, beschouwde Japan, zoowel door de geografische ligging, als door de zeer oude betrekkingen, bijzonder geschikt om vasten voet op het vasteland te verkrijgen, nu dat na den Chineesch-Japanschen oorlog mislukt was Aangezien Rusland dit niet kon dulden in verband met zijne steeds grooter wordende belangen in Mantsjoerije, gaf een en ander aanleiding tot langdurige diplomatieke onderhandelingen, die evenwel niets opleverden en ten slotte leidden tot den oorlog tusschen beide Rijken. De oorlog verliep, zooals bekend, ongunstig voor Rusland, doch kostte ook Japan zeer zware, vooral financiëele offers. Bij den vrede van Portsmouth (Vereenigde Staten) van 5 September 1905 werd bepaald 1 Japan krijgt het oppertoezicht over Korea, 2 Liaotung met Port-Arthur wordt afgestaan aan Japan, 3 Mantsjoerijë wordt teruggegeven aan China, doch de Mantsjoerijsche spoorweg wordt tusschen Japan en Rus land gedeeld, 4 Japan krijgt de zuidelijke helft van Saghalin Van nu af is Japan een groote mogendheid, waarmede rekening moet worden gehouden bij de oplossing van vraagstukken in het Oosten. Behalve dit, had de overwinning van Japan op eene Westersche mogendheid tot gevolg, dat het Oosten ontwaak- 674

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 6