■deele gelukken, in welk geval het bereikte resultaat op zichzelf reeds een groote zelfvoldoening en bevrediging zal schenken. Ons kadei-materiaal is in den grond niet zoo slecht, als men het pleegt af te schilderen; neen. er is veel van te maken, er ligt in die richting nog veel terrein braak, dat slechts wacht op cultiveering. Men geve zich slechts de moeite Dat er in den man veel, zeer veel sluimert, heb ik uit eigen ervaring van zes jaren ondervonden. Langen tijd heb ik n.l. getracht om met hoop op eenig succes "het theoretische onderricht als gewichtig onderdeel der militaire vorming van ons kader te verzorgen, zonder resultaten te be reiken, die mij voldeden. Ten slotte bracht ik bij toeval een „probeersel" in toepassing, hetwelk ik altijd had beschouwd als een onmogelijkheid voor de minder intellectueele groepen van onze militaire maatschappij. Mijn zienswijze werd echter gelogenstraft door de resultaten, welke ik met dat „probeersel" bereikte, en wel zoo volkomen, dat ik het meer intensief toe paste en het als een systeem invoerde in mijne opvattingen aangaande vorming van het kader. Aan de hand juist van deze resultaten wilde ik het „Probeersel" hier in 't kort weergevenwellicht, dat het eens in overweging genomen wordt door dezen of genen, mij vleiende met de hoop, dat het bij hen ingang zal mogen vinden. De eerste stap is altijd zeer moeilijkdit ondervond ik bij elke compagnie, waar ik dat „probeersel" toepaste. De reden was natuurlijk ongewoonte bij den man en geringe belang stelling voor de theorie. Als men dan ook aankondigt, dat men voornemens is de theorie schriftelijk te geven, want dit is mijn systeem, dan zal men uiterst bedenkelijke gezichten zien. Een scherp opmerker vat spoedig, wat er in het gemoed zijner slachtoffers omgaat Edoch, de bloote mededeeling wordt uitgebreid met de kennisgeving, dat deze theorie zal bestaan uit een zestal schriftelijke vragen 's weeks, vragen, die grepen zijn uit de reglementen. De laatste dier zes vragen is een heel eenvoudige opdracht uit den veld dienst, uit te werken op de kaart van het garnizoen, waarin men vertoeft; de uitwerking moet bij inlevering steeds vergezeld gaan van een schetsje. (Aan dit schetsje werd zeer veel zorg besteed en na teruggave zag ik het meermalen als wandver siering bij wijze van trophee in de kamers der eigenaars hangen. Vandaar, dat ik nooit de schetszijde van opmerkingen voorzag.) De vragen moeten kort en zakelijk zijn, om te voorkomen, dat de man te veel schriftelijk werk krijgt. Dit belemmert de ambitie Hij heeft toch reeds de neiging om het werk noodeloos uit te breiden, om het „erg mooi te maken". 734

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 72