De opgave deelde ik den oudste schriftelijk mede om bij de besprekingen geen tijd te verliezen. Twee dagen vóór den. voor doorloopend, vastgestelden dag der bespreking van hei werk moest dit door den zorg van dien oudste bij mij thuis worden ingeleverd. In deze twee dagen las ik het werk door, stelde er vragen bij (de man drukt zich dikwerf niet erg gelukkig uit), kantteekeningen, opmerkingen, verwees naar artikelen der reglementen ter aanvulling; in't kort: .ieders werk werd met zorg behandeld en kreeg een goede beurt. Dit is een onafwijsbare eisch, om den man te laten zien, dat zijn werk niet vergeefs is gemaakt, doch de volle attentie van den officier heeft De eerste graad was het opgeven van enkelvoudige artikelen uit de reglementen gegrepen. Het was mij onverschillig, of zij die artikelen copiëerden, mits zij altijd in margine er bij schreven, waar zij hunne wijsheid hadden opgedaan. De tweede graad vormde reeds een eenvoudige combinatie van artikelen uit hetzelfde reglement. De man moest nu een begin maken met het zoeken, zij het ook uit hetzelfde boekje. Langzamerhand ging ik verder en besloot met vragen, die slechts beantwoord konden worden door verschillende voor schriften te raadplegen. Mijn bedoeling daarmede was, dat de betere elementen hunne eigen gedachten gingen ontwikkelen. Ik spreek hier over de betere elementenallen doorliepen echter hetzelfde proces, maar de kundige militairen moesten naar voren treden om die te ontdekken en afzonderlijk verder op te leiden. De keuze van de indeeling der stof is natuurlijk zeer indi vidueel, maar steeds moet bronvermelding geëischt worden. Op deze wijze bleven de gegradueerden niet alleen op de hoogte van hunne reglementen, maar werden zij ook wegwijs in die boekjes; zij begrepen langzamerhand den samenhang, terwijl hun kijk op de zaken breeder werd. thans het gewichtigste deel, de bijeenkomst tot bespreking! Men merke reeds aanstonds op, dat ik opzettelijk het begrip „theorie" heb laten vervallen; het begrip alleen doet reeds geeuwen. Bij de bespreking werd ieders werk stuk voor stuk behandeld, aanvangende met de uitwerking der opgaven, welke het meeste aanleiding gaf tot opmerkingen, als regel dus niet die van den slimste. De bespreking moet immer worden voorafgegaan door een woord van waardeering zooveel mogelijk door een com plimentje; de kritiek, waartoe men allengs overgaat, moet steeds gebaseerd zijn op welwillendheid en steeds opbouwend zijn. Men vergete nooit, dat de man er zijn best op gedaan heeft, doch vaak niet anders kan of verkeerde inzichten heeft. 735

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 73