Een en ander nam echter niet weg, dat Japan de noodige militaire maatregelen nam tot bescherming van zijne belangen in China. De herhaalde onlusten in de kortelings (1911) uit geroepen Chineesche republiek, waarbij dan zoogenaamd Ja- pansche belangen in gevaar kwamen, gaven hiertoe gereede aanleiding terwijl de ligging van Japan t. o. van China het nemen van dergelijke maatregelen gemakkelijk maakte. Door het verkrijgen van spoorwegconcessiën in Mantsjoerije en Binnen-Mongolië verzekerde Japan zich aldaar een over wegenden invloed. Einde 1913 kwam het met China tot over eenstemming betreffende den aanleg aldaar van een vijftal lijnen samenhangende met de stamlijn Port-Arthur Moekden Char- bin, welke van groote strategische beteekenis zijn, omdat zij langs de grens tusschen de Japansche en Russische invloedsferen loopen, terwijl de verbinding met de zee geheel langs zuiver Japansche lijnen kan plaats hebben. Door de verkregen vermeerdering van grondgebied en de gelegenheid om zich in China te vestigen was het expansie- vraagstuk echter niet opgelost. Voor de Japansche overbevolking moet gezocht worden naar een -debouché. China, dat zelf al zeer dicht bevolkt is, biedt daartoe weinig gelegenheid; voor het in beslag nemen van eilanden in den Stillen Oceaan was het te laat, de belangrijkste waren reeds door anderen bezet. Californië, waarheen zich de Japansche blikken wendden, werd voor de Japanners gesloten door de immigratiewet, die verbood, dat Japanners aldaar grondbezit zouden verwerven, terwijl ook Australië, zooals nader zal worden aangegeven, voor hen on toegankelijk kon worden gemaakt. Een uitweg werd toen gezocht in Mexico, waarvan de inheemsche bevolking hoogst waarschijnlijk met die van Japan verwant is, hetgeen sommigen afleiden uit overeenkomstige familienamen en uit het feit, dat de manier van zitten en de bouworde der huizen dezelfde zijn. 1) Naar aanleiding van de onlusten te Wuchang werden troepen gele» gerd in Hankou en toen bij de inneming van Nanking (strijd tuschen N-, en Z.-China), eenige Japanners werden gedood, werden zware eischen aan China gesteld. Tot het legeren van troepen in Nanking kwam het, vermoedelijk onder druk van Engeland, echter niet. 677

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 9