inrichten van eene verdedigende stelling met vluchtige middelen het gebruik van het vóórterrein van secondair belang en voor ieder geval afzonderlijk te beoordeelen (gunstig terrein, sterkte der inf,e- en Art,e-, aard der opdracht enz.), geheel anders wordt het, wanneer het geldt eene stelling te verdedigen, welke reeds in vredestijd is voorbereid en bewapend met'vestinggeschut. De Nederlandsche handleiding voor den vestingoorlog (uitgave 1914/ geeft dienaangaande zeer belangrijke aanwijzingen en vestigt terecht de aandacht op de groote waarde van den strijd vóór de stelling. Zijn de werkzaamheden in het vóórterrein nog niet afgeloopen (opruimingen, hindernissen, versperringen), dan worden op de hoofdwegen dekkingsdetachementen vooruitge schoven, indien ten minste geen afdeelingen van het Veldleger daarvoor te benutten zijn; deze detachementen gaan zoo mogelijk van opstelling tot opstelling terug. Zoo noodig worden ook nog verkenningsdetetl. uitgezonden, en wel minstens 1 dag- marsch in de richting van 's vijands operatielijn. Eindelijk moeten in de vóórstellingen of voorpostenstellingen worden opgenomen tactisch gewichtige punten als domineerende hoogten, belangrijke wegenknoopen, gunstige waarnemingspunten voor de eigen of vijandelijke artillerie, enz. Reeds in den Balkan oorlog bleek het groote nut van eene krachtige actie vóór de hoofdstellingde huidige wereldoorlog schijnt het zwaartepunt zelfs geheel naar een vóórverdediging verlegd te hebben. De Heer Scharroo zegt in zijne voordracht over: „Wat zal in de moderne oorlogvoering van permanente en semi-permanente versterkingen kunnen worden verwacht?" (K.W.S. 4 Februari 1916), dat door de moderne aanvalsmiddelen en door de verkorte aanvalswijze volgens Von Sauer de kracht der verdediging is overgebracht van de lijn der forten naar het voorterrein van de stelling. Immers wordt door de tegenpartij reeds in tijd van vrede een voorloopig aanvalsplan ontworpen, dat niet alleen gebaseerd is op eene nauwkeurige bestudeering van kaarten en publieke geschriften (misschien ook wel van geheime documenten), maar eveneens op gegevens, welke door een vrijmoedig werkenden spionnagedienst ter beschikking worden gesteld. Na de landing zullen vijandelijke vliegtuigen volop gelegenheid hebben om een en ander aan de nieuwe werkelijk- 728

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 66